Kot-wilkołak. Narodziny nowej rasy.

Na pierwszy rzut oka wygląda, jakby był chory. Przetarte futerko na pysku, spore braki w owłosieniu w innych partiach ciała i wielkie, hipnotyzujące oczy. W tej chwili na świecie żyje jedynie kilkanaście kotów w pełni spełniających wymagania tej rasy, ale znawcy zapowiadają, że już wkrótce Lykoi, zwany wilkołakiem podbije nasze serca.

Źródło: http://www.express.co.uk/

Lykoi, nowa rasa kota, istnieje zaledwie od kilku lat. Nazwa pochodzi od słowa lycanthrope”, co oznacza… wilkołaka i doskonale odzwierciedla to, jak – nieliczni póki co – przedstawiciele rasy wyglądają. Nierównomierne owłosienie spowodowane jest genetyczną anomalią, która według hodowców warta jest specjalnego wyeksponowania. Przekorna to myśl, bo dotychczas zachwycaliśmy się raczej zwierzętami o bujnym futrze, koty o futerku przerzedzonym nie miały wielu amatorów. Czyżby to miało się zmienić?

O dzikich Lykoi mówiono już od dawna, ale nikt nie próbował ich hodować. Mizerny wygląd budził obawy o ich zdrowie. Teraz wiemy już, że za pozorne wychudzenie odpowiedzialna jest naturalna mutacja genu, która miała miejsce na przestrzeni setek lat. Mieszki włosowe tych kotów bądź nie produkują włosów wcale, bądź też wytwarzają włosy tak słabe, że w niektórych miejscach szybko się wycierają tworząc w efekcie zupełnie łyse obszary (tak jest np. na pyszczku, albo na wewnętrznej powierzchni łap). Brak futerka wokół oczu sprawia, że te wydają się jeszcze większe, a wrażenie mizernej postury się potęguje.

W ostatnich kilku latach wyhodowano już kilka pokoleń Lykoi i dokładnie opisano standard rasy (hodowcy wybrali koty w kolorze czarnym, bo żadna inna barwa futra nie podkreśla tak wspaniale ich odmienności), ale pierwsze kocięta będą mogły trafić do zwykłych domów najwcześniej za kilkanaście miesięcy. Prawdopodobnie anomalia w genotypie rasy dotyczy jedynie owłosienia – pierwsze koty z hodowli nie były ani bardziej zdrowe, ani też bardziej chore od tych dobrze poznanych ras, ale wspomniane kilka pokoleń to ciągle zbyt mało, żeby wydać osąd nie pozostawiający wątpliwości. Musimy więc cierpliwie czekać. Póki co wygląda na to, że przedstawiciele Lykoi życie pod jednym dachem z człowiekiem znoszą przyzwoicie. Najważniejsze, aby zapewnić im ciepło, bo marne futerko nie grzeje wystarczająco dobrze. Pewne problemy zdrowotne mogą jednak pojawić się w miarę, jak kotom – wilkołakom będzie przybywało lat. Braki w owłosieniu, choćby pozornie wpływały jedynie na wygląd, mogą prowadzić do częstszych infekcji uszu, oczu i wyjątkowo wrażliwych na zimno łap.

Nowe rasy zwierząt są powoływane do życia z wielu powodów i zdrowie często nie jest tu podstawowym kryterium. Bywa, że zwierzęta cierpią z powodu mody, którą wymyślił i wypromował człowiek. O ile natura dąży do wyeliminowania wad, wśród hodowców stanowią one powód do dumy, bo wyróżniają rasę i czynią ją wyjątkową. Czy to etyczne? Zbyt krótkie nogi u corgi skutkują chorobami stawów, szerokie barki buldoga przesądzają o konieczności wykonywania cesarskiego cięcia, gdy przychodzi on na świat, a mutacja genu u shar pei daje owszem zabawnie pomarszczoną skórę, ale i… gorączkę. Liczy się przede wszystkim atrakcyjny (i to z różnych powodów, bo jedna definicja piękna przecież nie istnieje) wygląd. Pocieszające, że hodowcy Lykoi biorą pod lupę nie tylko przyciągającą wzrok kocią powierzchowność, ale i stan zdrowia zwierząt.

Rasa Lykoi ma swoja stronę internetową (www.lykoicat.com) i profil na Facebooku, gdzie można śledzić postępy w hodowli i oglądać zdjęcia kotów – wilkołaków.