Korekta niepożądanych zachowań u kotów

Dobre wychowanie kota wymaga wiele czasu i cierpliwości. Właściciel musi posiąść podstawową wiedzę o typowych kocich zachowaniach, przyzwyczajeniach i potrzebach. Powinien także wiedzieć jak umiejętnie korygować zachowania kota, aby zwierzak zachowywał się tak, jak tego od niego oczekujemy.

Źródło: Shutterstock

Główną rolę w kształtowaniu zachowania kotów odgrywają podstawowe zasady uczenia się. Dwie najważniejsze z nich mówią, że zachowanie, które przynosi korzyść jest utrwalane i powtarzane, a to które korzyści nie przynosi stopniowo wygasa. Dlatego też dobre wychowywanie kota, w zgodzie z pozytywnymi metodami szkolenia, powinno przebiegać w następujący sposób. Jeśli nasz kot postępuje zgodnie z naszymi oczekiwaniami powinien być przez nas sowicie wynagradzany. Dla większości zwierząt największą nagrodą będą smakołyki, które nie są dla nich dostępne codziennie. Dzięki temu utrwalimy zachowanie, które pojawiło się przed otrzymaniem nagrody. W takich przypadkach liczy się refleks, ponieważ na nagrodzenie właściwego zachowania mamy z reguły około dwóch do trzech sekund. Świetnie nadaje się do tego kliker.

Koty chętnie współpracują za smakołyki. Źródło: shutterstock

Co zrobić gdy kot zachowuje się w sposób przez nas nieakceptowany? Nasze postępowanie powinno być uzależnione od sytuacji i od tego, co nasz kot chce osiągnąć. Jeśli mamy do czynienie ze wszelkiego rodzaju próbami wymuszania pokarmu, pieszczot lub uwagi powinniśmy takie zachowanie ignorować. Zgodnie z tym co zostało napisane wyżej, jeśli takie wymuszanie nie przyniesie oczekiwanego przez kota efektu, nie zostanie ono utrwalone i stopniowo wygaśnie. Krótko mówiąc kot zrozumie, że jego wysiłki nie robią na nas wrażenia, a co za tym idzie są nieopłacalne.

Inaczej powinniśmy zachować się w sytuacji, gdy kot robi coś, czego robić nie powinien. Na przykład wchodzi w nieprzeznaczone dla niego miejsca, podjada posiłki ze stołu lub gryzie nieodpowiednie przedmioty. W takich sytuacjach ignorowanie nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, ponieważ czynności o których mowa są samonagradzające się. Naszym zadaniem jest taka zmiana kontekstu sytuacji, aby kot swoim zachowaniem nie osiągnął oczekiwanej korzyści. I tak jeśli wskakuje na stół, aby zjadać postawione na nim rzeczy możemy na skraju mebla postawić puszki wypełnione drobnymi kamieniami. Kiedy będą się przewracały i spadały spowodują nieprzyjemny hałas, który zniechęci kota do wskakiwania na stół. Kiedy kot gryzie przedmioty możemy posmarować je na przykład gorzką maścią, co w oczywisty sposób sprawi, że gryzienie stanie się nieprzyjemne. W momencie kiedy kot spróbuje takiej rzeczy i odsunie się z niesmakiem możemy dodatkowo podsunąć mu zabawkę, którą gryźć powinien. Nie tylko pokażemy kotu czego robić nie może, ale damy również sygnał jakie zachowanie jest przez nas akceptowane.

Pamiętajmy, że przy korygowaniu zachowań powinniśmy zachować maksimum ostrożności, aby kot nie skojarzył kary z naszą osobą. Wpłynęłoby to negatywnie na relację z właścicielem, a nie taki cel chcemy osiągnąć.