Kontrowersyjne słowa papieża na temat zwierząt

Kontrowersyjne poglądy przedstawicieli kościoła katolickiego są często powodem ożywionych dyskusji zarówno w środowiskach ateistów, jak i samych wiernych. Urzędujący w Watykanie papież Franciszek wypowiedział się ostatnio na temat opieki nad zwierzętami i skrytykował osoby, które decydują się na adopcję zwierząt, zamiast zakładać rodziny i posiadać dzieci.

Papież Franciszek Papież Franciszek Źródło: Facebook

Zdaniem papieża Franciszka młodzi ludzie coraz częściej świadomie rezygnują z posiadania dzieci i założenia rodziny. Swój instynkt macierzyński zaspokajają opiekując się czworonogami. Według papieża taki styl życia prowadzi w konsekwencji do rozgoryczenia i samotności. W swojej wypowiedzi Franciszek podkreślał, że niektórzy wybierają wygodne i przyjemne życie. Wolą więc zwiedzać świat, kupować domy czy adoptować czworonogi zamiast podjąć trud wychowania dziecka. Życie takich osób nie przynosi owoców w postaci potomków. Z kolei jednym z celów małżeństwa jest zdaniem kościoła katolickiego powołanie do życia i wychowanie dzieci. Osoby z góry odrzucające możliwość założenia pełnej rodziny i posiadania dzieci, nie powinny w ogóle przystępować do sakramentu małżeństwa.

Wypowiedź Franciszka miała miejsce zaledwie tydzień po opublikowaniu przez Włoski Urząd Statystyczny danych na temat dramatycznego spadku liczby urodzeń w tym kraju. Niski wskaźnik urodzeń nie jest jednak niczym nowym na Półwyspie Apenińskim. Liczba zgonów przewyższa liczbę urodzeń we Włoszech już od około dwudziestu lat. Kryzys demograficzny rozpoczął się na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i trwa aż do dnia dzisiejszego. W tej chwili trudno spodziewać się nagłej zmiany niekorzystnego trendu, gdyż Włochy zostały mocno doświadczone przez potężny kryzys ekonomiczny. Coraz więcej mieszkańców traci pracę i zmaga się z zadłużeniem. Dlatego w trudnych czasach młodzi Włosi wolą często wyjechać w poszukiwaniu pracy do lepiej rozwiniętych krajów, niż pozostać w ojczyźnie i założyć rodzinę.

 

Źródło: ClickonDetroit.com