Konkurencje w dogfrisbee

Dogfrisbee to najbardziej widowiskowy psi sport, który swoją energią mógłby obdzielić wszystkie inne dyscypliny kynologiczne. Ponadto dogfrisbee bogaty jest w różnorodne konkurencje.

Źródło: fot. Ewa Wesołowska, www.facebook.com/enonae

W Polsce najbardziej znanymi i regularnie rozgrywanymi konkurencjami są między innymi: kreatywny Freestyle, w którym można wyrazić siebie i zaimponować konkurentom oraz publiczności wyszukanymi trikami i niezwykłymi ewolucjami. Następną ciekawą konkurencją jest Toss & Fetch, w której liczy się technika i taktyka, idealna dla początkujących zawodników oraz Long Distance, w którym bije się rekordy długości, a także kilka innych konkurencji dopiero pojawiających się w naszym kraju.

Na jedynych cyklicznych zawodach dogfrisbee jakimi jest Dog Chow Disc Cup rozgrywa się kilka konkurencji, które dodatkowo dzieli się na konkurencje dla zaawansowanych i początkujących zawodników.

Najczęstszymi konkurencjami na DCDC są:

Wśród konkurencji dla zaawansowanych:

  1. Super Open rozgrywany w formule:
  • dwóch rund Freestyle trwających 2 minuty, w której zespół składający się z zawodnika i psa w specjalnie przygotowanej prezentacji pokazuje różne techniki rzutów, a pies różne chwyty i aporty dysku, wszystko to w takt dobranej wcześniej muzyki. We Freestyle ocenia się zgranie przewodnika z psem, pomysłowość, techniki rzutów oraz ich skuteczność.
  • oraz jednej rundy Toss & Fetch (Superminidistance), gdzie na specjalnie wyznaczonym polu pies aportuje dysk. Strefa łapania podzielona jest na pola, z których każde jest punktowane inaczej. Im dalej rzucimy tym więcej punktów otrzymuje psie, koleje 0,5 pkt. dolicza się, gdy czworonóg złapie dysk z oderwanymi wszystkimi łapami od ziemi; czas konkurencji wynosi 90 sekund.
  1. Super-Pro Toss & Fetch – oparty na tych samych zasadach co Toss & Fetch, ale rozgrywany jest w dwóch rundach, a każda z nich trwa 90 sek.
  2. Long Distance (Quadruped) polega na wykonaniu jak najdłuższego rzutu złapanego przez psa. Jest rozgrywany w tzw. starciach, które są podstawą dalszych eliminacji. Tę dystansową konkurencję rozgrywa się osobno dla mężczyzn (Quadruped MEN) i kobiet (Quadruped LADIES)
  3. Small Dog Freestyle – jest to konkurencja przeznaczona dla małych psów, w której rozgrywa się dwie rundy Freestyle 120 sek. i jedną rundę Toss & Fetch.

Źródło: fot. Tomasz Mońko, www.facebook.com/tomasz.monko
Konkurencje dla początkujących zawodników:

  1. Starters – jedna runda Freestyle trwająca 120 sek. i jedna runda Toss & Fetch
  2. oraz Pro-Toss & Fetch - 2 rundy Toss & Fetch, każda po 90 sek.

W ramach pokazów innych konkurencji Dogfrisbee (popularnych na świecie) od czasu do czasu na zawodach DCDC rozgrywa się:

  • Timetrial, który polega na wykonaniu dwóch 18-metrowych rzutów, złapanych przez psa w jak najkrótszym czasie.
  • Dogdartbee , podobny do popularnych „rzutek”, który polega na rzucaniu talerzyka tak aby pies złapał w odpowiedniej strefie.

Konkurencje te są otwarte dla wszystkich zawodników, którzy się na nie zgłoszą.

 

ŹRÓDŁA: Regulaminy Dogfrisbee, www.discbuster.com; www.discklikers.com;
konsultacja merytoryczna: Dariusz Radomski.