Komórki macierzyste uratują nasze zwierzęta?

Od jakiegoś czasu komórki macierzyste stosowane w weterynarii stanowią alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnych metod leczenia, mających na celu poprawę jakości życia naszych czworonogów. Warto wiedzieć na czym dokładnie polega i jak przebiega terapia komórkowa, a przede wszystkim kiedy ją zastosować. 

Weterynaryjna medycyna regeneracyjna jest młodą, ale prężnie rozwijającą się dziedziną, dzięki której możliwe jest odbudowanie zniszczonych tkanek bezpośrednio w organizmie pacjenta. Głównym elementem tej dziedziny jest terapia komórkowa, a ogromne zainteresowanie nową metodą sprawiło, że pojawiło się zapotrzebowanie na stworzenie miejsc do przetwarzania i przechowywania komórek zwierząt, wykorzystywanych w terapii leczniczej. Na całym świecie lekarze weterynarii, aby móc poprawić komfort i jakości życia zwierząt, ściśle współpracują z komercyjnymi placówkami, które oferują produkty medycyny regeneracyjnej.

Weterynaryjny bank komórek macierzystych 

Vetregen jest pierwszym w Polsce laboratorium i bankiem komórek dla zwierząt. Swoją działalność rozpoczął w 2011 roku z inicjatywy dr. n biol. Joanny Sanford. Laboratorium posiada pełne zaplecze do preparatyki oraz kriostaty do przechowywania komórek macierzystych. Personel odpowiadający za wysoką jakość i bezpieczeństwo produktów to wykwalifikowani specjaliści z doświadczeniem, pracujący równolegle w ośrodkach przeszczepowych dla ludzi.

Bank komórek macierzystych to dobra inwestycja w przyszłość naszych czworonożnych pupili. Pozwala na bezterminowe przechowywanie komórek pobranych z tkanek podczas zabiegu kastracji/ sterylizacji psów i kotów lub podczas bezpośredniego zabiegu pobrania tkanki tłuszczowej. Dzięki takiej możliwości, poza natychmiastowym wykorzystaniem, nasz pupil ma zapewniony "środek terapeutyczny" na przyszłość. 

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste są pierwotnymi, niewyspecjalizowanymi komórkami, które poza olbrzymi potencjałem do namnażania się mają wyjątkową właściwość – mogą przekształcić się w dowolne wyspecjalizowane komórki, dzięki czemu powstają tkanki. W ten sposób od lat wykorzystuje się je w medycynie odbudowując uszkodzone struktury. Jednym z łatwo dostępnych źródeł komórek macierzystych jest tkanka tłuszczowa. Komórki te mają specyficzną właściwość przekształcania się w komórki kości i komórki chrzęstne, a także w komórki mięśni, ścięgien i więzadeł. Dodatkowo wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Terapia komórkowa

W weterynarii, metodą którą wykorzystujemy w leczeniu zwierząt,

Źródło:
 są autologiczne przeszczepy komórek macierzystych izolowanych z tkanki tłuszczowej. Jest to w pełni bezpieczna metoda opierająca się na naturalnych zdolnościach organizmu do regeneracji poprzez wykorzystaniu własnego materiału biologicznego zwierzęcia. Ważne jest, że przy zastosowaniu tej terapii nie występują skutki uboczne związane z przyjmowaniem leków. Brak jest również ryzyka odrzutu przeszczepu oraz ryzyka wystąpienia powikłań związanych z podaniem materiału biologicznego od innego dawcy ( przeszczep allogeniczny).

Pobranie tkanki tłuszczowej do izolacji komórek 

Lekarz weterynarii po diagnozie i kwalifikacji zwierzęcia do terapii, pobiera od niego tkankę tłuszczową. U młodych zwierząt (psy do 4 roku życia) jest ona łatwo dostępna (tłuszcz okołopępkowy), co umożliwia przeprowadzenie prostego zabiegu w znieczuleniu miejscowym. Znaczenie ma tutaj mała inwazyjność metody pobrania, ograniczenie bólu i dyskomfortu pacjenta. U starszych zwierząt ( psy >4 roku życia) zabieg wygląda już inaczej. Pobierany jest tłuszcz otrzewnowy, co wiąże się z przeprowadzeniem zabiegu w pełnym znieczuleniu. Pobrana tkanka tłuszczowa, w specjalnych pojemnikach, transportowana jest do laboratorium gdzie izoluje się komórki macierzyste.  Bezpośrednio po wyizolowaniu, część komórek zostaje przekazana do podania lekarzowi weterynarii (ustalona dawka terapeutyczna w formie zastrzyku), a część komórek jest przechowywana w specjalnych zbiornikach do momentu kiedy zajdzie potrzeba ich użycia. 

Innym rozwiązaniem jest pobranie tkanki tłuszczowej podczas zabiegu sterylizacji/kastracji . Jest to inwestycja w przyszłość naszego pupila. Wyizolowane komórki zostają zbankowane i będą mogły być użyte w przyszłości kiedy zajdzie taka potrzeba. Przechowywanie komórek jest bezterminowe (pierwszy rok bankowania jest wliczony w cenę izolacji, kolejne lata to dla właścicieli koszt 150 zł na rok).


Zastosowanie komórek macierzystych

Ze względu na właściwości, komórki macierzyste izolowane z tkanki tłuszczowej, są wykorzystywane u zwierząt w leczeniu schorzeń ortopedycznych. Najczęściej są to podania dostawowe i okołostawowe przy świeżych i przewlekłych uszkodzeniach stawów (osteoartroza) oraz w leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów (dysplazja) i kręgosłupa (spondyloza).

Korzyścią wynikającą z terapii komórkowej jest poprawa 

Źródło:
komfortu naszych pupili przez zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz przywrócenie lub poprawę ruchomości stawu. Zaletą zastosowania komórek macierzystych jest również odciążenie organizmu zwierzęcia od ciągłego stosowania środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (niesterydowych jak i sterydowych), które powodują wiele skutków ubocznych. Komórki macierzyste przyspieszają również gojenie uszkodzonych tkanek (mięśnie, ścięgna i więzadła, kości i chrząstki) co pozwala uniknąć drogich zabiegów operacyjnych.

Potencjał wykorzystania terapii komórkowej, sprawił że poza szerokim zastosowaniem w ortopedii, znalazła ona zastosowanie także w innych dziedzinach medycyny weterynaryjnej. W nefrologii małych zwierząt lekarze weterynarii, dzięki zdolność przemieszczania się komórek w miejsce uszkodzenia i przekształcania w tkanki miękkie organizmu, stosują ich dożylne podanie w leczeniu przewlekłej niewydolności nerek.

Działalność banku komórek

Ostatecznym celem działalności banku jest dostarczenie do lecznicy weterynaryjnej komórek macierzystych – kiedy będą potrzebne.

W swojej ofercie Vetregen posiada również inne produkty medycyny regeneracyjnej; PRP – osocze bogatopłytkowe i ILA-1 mające działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wśród produktów są także gotowe dawki allogenicznych( od innego dawcy) komórek macierzystych. Jest to rozwiązanie dla starszych schorowanych zwierząt, dla których narkoza byłaby zbyt dużym obciążeniem organizmu. Terapia ta wiąże się jednak z ryzykiem wprowadzenia do organizmu zwierzęcia obcego materiału biologicznego, dlatego o zastosowaniu przeszczepu decyduje weterynarz prowadzący.

 Poza produktami medycyny regeneracyjnej Vetregen prowadzi szkolenia dla lekarzy weterynarii oraz realizuje projekty badawcze. Jednym z obecnych jest „GPR&ALS” - międzynarodowy projekt doświadczalny wykorzystania terapii komórkowej w leczeniu mielopatii degeneracyjnej u psów. Badania realizowane są w ramach finansowania przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Udział w terapii dla właścicieli psów z mielopatią degeneracyjną jest bezpłatny.

Macie więcej pytań, dzwońcie i piszcie:

Vetregen Joanna Sanford
Laboratorium i Bank Komórek
Macierzystych dla Zwierząt
ul. Patriotów 110 lok 20B
04-844 Warszawa
tel. 723 333 633, 798 405 300
www.vetregen.pl