Kocie WC od A do Z

Koty ze swej natury są czyściochami. Utrzymanie higieny w zamieszkiwanym przez nie domu nie powinno więc sprawiać większych trudności. Warunek jest tylko jeden – musimy zapewnić kocim przyjaciołom warunki, w których ich wrodzona schludność będzie miała pole do popisu. Podstawą jest oczywiście odpowiednia kuweta.

Źródło: fotolia.pl

Oddziel strefy

Organizację kociej toalety rozpoczynamy od wyznaczenia odpowiedniego miejsca. Podczas tego wyraźnie rozgraniczmy strefę jedzenia od strefy załatwiania potrzeb fizjologicznych. Zwierzakowi nie przypadnie do gustu załatwianie się tam, gdzie spożywa posiłki. Jeśli więc kocie miseczki stoją w kuchni, na kuwetę wybierzmy łazienkę, ustronny zakamarek przedpokoju czy – w miesiącach letnich – balkon. Przy tym zadbajmy o to, aby czworonóg mógł w spokoju skorzystać ze swojego WC. Nie powinno być ono zatem zlokalizowane przy hałasującej pralce czy w przejściu między pomieszczeniami.

Zamknięta czy otwarta?

Wybór rodzaju kuwety tak naprawdę zależy od naszych i kocich preferencji. Gdy obserwujemy, że zwierzak lubi przesiadywać w zamkniętych przestrzeniach (np. chętnie wchodzi do szafki czy kartonu), prawdopodobnie polubi zabudowaną kuwetę. Gdy jednak nie wykazuje takiej potrzeby, równie dobrze sprawdzi się otwarte WC. Zasadniczą kwestią pozostaje to, aby zwierzę w swojej toalecie czuło się swobodnie, a więc miało do dyspozycji wystarczająco dużo miejsca. Przyjmuje się, że kuweta dorosłego kota powinna mieć wymiary minimum 45cm x 35 cm. Kolejna zasada brzmi, że w przypadku większej ilości pupili, kuwet powinno być „o jedną więcej niż kotów”.

Pogromca kocich zapachów

Kolejnym krokiem po wyborze miejsca i typu kuwety jest wybór żwirku. W sklepach znajdziemy kilka ich rodzajów. Żwirek bentonitowy wiąże mocz, tworząc przeznaczone do usunięcia bryłki. Nie należy wyrzucać ich do toalety. Podobnie działa zbrylająca się odmiana drewniana, przy czym nie grozi ona zapchaniem kanalizacji. Za najwygodniejsze jednak uznaje się żwirki silikonowe, jak Kitty Excellence. Składają się one z przeźroczystych kuleczek, które pochłaniają mocz do wewnątrz i absorbują nieprzyjemne zapachy. W rezultacie usuwamy tylko kocie odchody, a ciecz pozostaje dobrze odizolowana od otoczenia. Gdy granulat zmieni kolor, należy wymienić całą zawartość kuwety (przeważnie raz na miesiąc). Zaletą takiego rozwiązania jest wydajność, spore oszczędności i czystość.

Zapamiętaj!

  • Twój kot lubi czystość tak samo jak Ty;
  • Daj zwierzakowi nieco czasu na przyzwyczajenie się do nowego WC;
  • Zorganizuj toaletę z dala od strefy jedzenia;
  • 3-4 cm – to optymalna warstwa żwirku w kuwecie;
  • Regularnie usuwaj nieczystości;
  • Wybieraj żwirki dobrze pochłaniające zapachy, a nie nadmiernie perfumowane.
Źródło: http://www.butik.zpazurem.pl/drapak-vigo
 
Źródło: http://www.butik.zpazurem.pl/poduszka-ochronna-granatowa-chloe-s-house
 
Źródło: http://www.butik.zpazurem.pl/mata-na-parapet