Kocie serce bije na alarm? Sprawdź to!

Kocie serce bije przeważnie 140 do 220 razy na minutę. Im bardziej zwierzę jest zrelaksowane, tym częstotliwość uderzeń jest mniejsza i odwrotnie. Stąd też tętno sprawdzone u weterynarza zwykle oscyluje wokół górnej granicy normy i dopiero proste badanie wykonane w domowym zaciszu, bez ingerencji obcych osób, jest rzeczywiście miarodajne.

Źródło: Shutterstock

Aby sprawdzić tętno kota potrzebujesz tylko stopera lub zegarka odliczającego sekundy. Gdy masz go już w zasięgu wzroku, połóż rękę na lewym boku pupila, tuż za przednią łapą. O ile kot nie jest nadmierni otłuszczony, pod palcami powinieneś poczuć pulsowanie. Licz uderzenia przez 15 sekund, a następnie pomnóż je razy cztery – wynik to właśnie liczba uderzeń na minutę.

Jeśli liczba ta nie mieści się w granicach normy, skonsultuj to z weterynarzem, ponieważ pupil może mieć arytmię serca (szczególnie jeśli równocześnie jest osłabiony, osowiały lub ma problemy z oddychaniem). Badania, które wykona weterynarz, pomogą wykluczyć jej przyczyny takie jak anemia, nowotwory lub trauma, a przepisane leczenie zapobiegnie jej konsekwencjom, w tym również zgonowi.