Kocie charaktery

Każdy właściciel kota wie, że koty różnią się od siebie zachowaniem, temperamentem i... charakterem. Czy da się wyodrębnić kilka głównych kocich osobowości?

Źródło: Shutterstock

Każdy kociarz powie, że jego kot jest wyjątkowy. Jest w tym nieco prawdy, ponieważ wpływ na koci charakter mają po trosze geny, a po trosze wychowanie. Jednak pewne zwierzaki są pod względem zachowania dość do siebie podobne. Na tyle, że można mówić o kociej osobowości.

Na tą chwilę naukowcy stwierdzili, że koty możemy podzielić na dwie grupy – introwertyków i ekstrawertyków. Pierwszy typ będzie bardziej wyniosły i cięższy w codziennym obyciu. To właśnie po doświadczeniach z takim kotem niektórzy ludzie twierdzą, że każdy kot to samotnik, któremu zależy wyłącznie na własnym interesie. Trzeba przyznać, że także ten typ ma wśród ludzi swoich zwolenników, którym taki charakter bardzo odpowiada. Właściciele introwertycznych kotów cieszą się, że kot skupia uwagę tylko na nich, a w stosunku do obcych jest wycofany i nieufny. Podoba im się fakt, że o względy takiego kota trzeba zabiegać bardzo długo i czasami już samo jego spojrzenie odbierane jest jak nagroda.

Druga grupa ludzi zdecydowanie preferuje typ ekstrawertyczny. Koty takie uważa się za bardzo towarzyskie i otwarte. Są bardziej aktywne, lubią się bawić i przebywać w towarzystwie człowieka. Ich opiekunowie cenią sobie bliski kontakt ze zwierzęciem. Tego typu koty są zwykle bardzo lubiane przez odwiedzających nas znajomych.

W jaki zatem sposób jedne koty stają się introwertykami a drugie ekstrawertykami? Wpływ na to mają geny i wychowanie. Istnieje zdecydowanie większe prawdopodobieństwo, że kot po otwartych rodzicach będzie prezentował właśnie takie zachowania i podobnie kot po rodzicach introwertycznych będzie kotem bardziej wycofanym. Dodatkowo duże znaczenie ma tutaj właściwa socjalizacja. Wszystkie te czynniki mają decydujący wpływ na typ kociej osobowości. Kota młodego o wiele łatwiej ukształtować, ale jest on też trudniejszy do oceny. Warto o tym pamiętać w momencie kiedy wybierać będziemy naszego towarzysza. Może zdarzyć się, że kierując się pierwszym wrażeniem dokonamy niewłaściwego wyboru i choć marzyliśmy o kocie przyjacielskim i towarzyskim, a staliśmy się właścicielem zwierzaka zamkniętego w sobie. Nie zmieniajmy go na siłę, bo każda osobowość ma swoje zalety. Może się okazać, że dokładnie takiego kota potrzebujemy.