Kocia osobowość uzależniona

Kiedy kot chodzi za nami krok w krok po domu a pod naszą nieobecność wysypuje ubrania z szafy, być może nie kieruje nim złośliwość, ale tęsknota. 

Źródło: shutterstock

W przypadku kota bardzo rzadko obserwuje się lęk separacyjny, raczej spotykamy tzw. osobowość uzależnioną: kot wykazuje nadmierne przywiązanie do jednej lub kilku osób, zwierząt, a jednocześnie odczuwa strach przed izolacją oraz samotnością.

Lęk separacyjny pojawia się z reguły w czasie dojrzewania lub u młodego osobnika dorosłego (i tylko wtedy można mówić o lęku!). U kota mogą jednak występować objawy lęku uogólnionego, np. po zmianie otoczenia lub innej gwałtownej zmianie.

Możemy stwierdzić osobowość uzależnioną kiedy kot:

  • podąża za obiektem przywiązania, człowiekiem lub zwierzęciem, wszędzie, krok w krok, po mieszkaniu, podczas spaceru, itd.
  • przytula się (przyczepianie pazurkami) do obiektu przywiązania
  • ciągle szuka kontaktu cielesnego z tym obiektem
  • wykazuje oznaki zatroskania w momencie izolacji od obiektu przywiązania

Warto zainteresować takimi zachowaniami behawiorystę, który pomoże uspokoić kocie obawy i rozdzielić jego potrzebę miłości na wszystkich domowników. Z pewnością miło być obdarzonym aż taką kocią adoracją, jednak dla samego zwierzaka może to być zbyt trudne, jeśli osoba, którą wybrał często przebywa poza domem.