Koci narkotyk

W obecności choćby kilku liści tej niepozornej rośliny duża część kotów wprost wariuje. Zaczynają tarzać się, miauczeć i wyglądają jakby były... pod wpływem.

 

Źródło: Shutterstock

Kocimiętka, kwitnąca na fioletowo lub biało roślina podobna do pokrzywy, swoją nazwę wzięła właśnie od wpływu, jaki ma na te czworonożne zwierzęta. Koty wyraźnie "czują do niej miętę", za co odpowiedzialny jest składnik rośliny nepetalakton. Jest on prawdopodobnie silnym kocim feromonem, który sprawia, że duża część zwierzaków nie może się jej oprzeć. Zaczynają bawić się, tulić, wydawać zastanawiające dźwięki i łasić do rośliny, co trwa około kwadransa. Potem przyzwyczajają się do jej aromatu ale po kilku godzinach "atak" może się powtórzyć. Około 70 % kotów jest podatne na to działanie, głównie dotyczy to tych w wieku rozrodczym, rzadziej kociąt lub seniorów. Słabość do rośliny jest u naszych czworonogów dziedziczna. 

Skuteczna motywacja

Jak możemy wykorzystać zapach kocimiętki do własnych celów? Za jej pomocą skutecznie zachęcimy kota do wybierania określonych miejsc i przedmiotów. Jeśli więc chcemy, by nasz pupil zainteresował się nielubianą zabawką lub zamiast sterty gazet wreszcie przekonał się do przygotowanego dla niego legowiska, umieśćmy w tym miejscu liście rośliny. Nie musimy jednak rozsiewać po domu mało atrakcyjnego suszu. W sklepach zoologicznych z łatwością dostaniemy kocimiętkę w doniczkach, poduszki i woreczki z wkładem z tej rośliny a nawet... spray o tym zapachu. Dostępne są nawet drapaki z kocimiętką.

Dla kotów...i nie tylko

Do nielubianego pokarmu lub lekarstwa możemy natomiast dodać krople z odpowiednim wyciągiem lub pokruszone kocimiętkowe tabletki. Świetnym pomysłem będzie zaszycie suszu w zabawce naszego czworonoga, co zmotywuje go do rozrywki. Jeśli kot "podgryza" nam kwiatki, przechytrzmy go - zasadźmy kocimiętkę w doniczce. Z pewnością zapomni o nasturcjach i paprotkach i zwróci się ku ulubionej roślinie. Warto wiedzieć, że ma ona jeszcze jedno pożyteczne zastosowanie. Niezawodnie odstrasza robactwo - muchy, komary i niektóre karaluchy.