Koci artyści

Jak się okazuje, sztuka nie jest zarezerwowana tylko dla ludzi. W Seattle w USA mieszka pewien kot imieniem Cooper. Raz w tygodniu wychodzi on z domu z zawieszonym na obroży specjalnym aparatem fotograficznym, który co 2 minuty robi zdjęcia. Niby nic w tym niezwykłego, pewnego dnia jednak jego właściciele przeglądali fotografie, które zrobił futrzak, i uznali, że są bardzo ciekawe. Za pomocą Internetu postanowili podzielić się nimi z innymi ludźmi.

Może mi się przyśni jakaś wena? Może mi się przyśni jakaś wena? Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Kilka zdjęć umieszczonych w sieci zapoczątkowało zawrotną karierę rudego kotka. Obecnie Cooper ma swoją stronę internetową oraz ponad 90 tys. fanów z całego świata na facebook’u. Jego prace są wystawiane w galeriach sztuki. Zarobił już kilka tysięcy dolarów! Cooper stał się na tyle znany, że wystąpił nawet w telewizji! Pokazywano go w serwisach informacyjnych, a także w dwóch programach realizowanych przez Animal Planet. Lecz Cooper nie jest jedynym kotem, który ma artystyczne zdolności.

Źródło: Shutterstock

Henry, czarno-biały kotek, jest znany z tworzenia dzieł sztuki pazurkami. Wszystko zaczęło się wtedy, gdy jego właścicielka przymocowała do ściany kawałek wykładziny, aby kot mógł ostrzyć sobie na nim pazurki. Szybko okazało się, że Henry tym sposobem tworzy bardzo ciekawe wzory. Na wykonanie jednej takiej pracy potrzebuje kilku miesięcy, gdy już jednak skończy, spod jego łapek wychodzi prawdziwe arcydzieło, które jest wystawiane w galeriach!

Nie tylko domowe koty mają takie zdolności. W jednym z ogrodów zoologicznych w Arizonie żyje ocelot o imieniu Padfoot, który jest malarzem. Początek jego artystycznej kariery nastąpił wtedy, gdy opiekunowie kocura postanowili urozmaicić jego otoczenie i przynieśli czyste płótno, na którym zaczęli malować plamy. Ocelot szybko przyłączył się do zabawy i zaczął używać swojego pyska, szyi, a także całego ciała do wykonania obrazu. Od tej pory Padfoot tworzy prace, które później są sprzedawane na aukcjach. Po skończeniu każdego dzieła podpisuje je swoim moczem.

Koty przejawiają także zdolności muzyczne, czego najlepszym przykładem jest Nora. Jej właścicielka uczy gry na pianinie i kotka często obserwowała prowadzone przez nią lekcje. Pewnego dnia sama usiadła przed pianinem i zaczęła na nim grać. Po tym, jak filmik z jej grą znalazł się na Youtube, Nora zyskała wielu fanów, a także wystąpiła w kilku programach telewizyjnych. Co więcej, litewski kompozytor Mindaugas Piecaitis specjalnie dla niej napisał koncert, który jest teraz pokazywany na całym świecie. Podczas koncertu film z grą kociej artystki prezentowany jest na dużym ekranie, za wykonującymi go muzykami.

Jak widać, kotów tworzących arcydzieła jest bardzo wiele. Na pewno dużo artystów nie zostało jeszcze odkrytych. Może wy też macie kocich mistrzów pod swoim dachem?

Strony internetowe:

Cooper:

http://www.facebook.com/photographercat

http://www.photographercat.com/

Henry:

http://www.wayofcats.com/blog/the-artistic-cat/1867

Nora:

http://www.facebook.com/norathepianocat

http://norathepianocat.com/

Padfoot:

http://www.phoenixzoo.org/visit/animal_news.aspx?ARTICLE_ID=100104

Maria Gembarzewska