Status prawny zwierząt został uregulowany ustawowo. Zgodnie z przepisami zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą i jako takie wymaga humanitarnego traktowania. Natomiast człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.
W sferze stosunków prawnych zwierzęta są jedynie przedmiotami prawa, są to jednak przedmioty szczególne, korzystające z ochrony prawnej wynikającej z obowiązków człowieka wobec zwierząt.
Jakie prawa ma zwierzak?
Zwierzęta mają pełne prawo do poszanowania ich życia i istnienia, ochrony i godnego traktowania.
Dlatego też zabronione jest:
1. znęcanie nad zwierzętami.
znęcanie się nad zwierzętami rozumiane jest jako zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności poprzez:
2. zabijanie zwierząt
Dozwolone jest to tylko w wyjątkowych sytuacjach, takich jak, w szczególności, konieczność:
Dozwolone jest także usypiania ślepych miotów kotów i psów.
Uśmiercanie zwierząt może odbywać się wyłącznie w sposób humanitarny polegający na zadawaniu przy tym minimum cierpienia fizycznego i psychicznego. Jeżeli zachodzą przyczyny, zwierzę może być uśmiercone bez zgody właściciela na podstawie orzeczenia lekarza weterynarii.
Zabiegi lekarsko-weterynaryjne na zwierzętach są dopuszczalne dla ratowania ich życia lub zdrowia oraz dla koniecznego ograniczenia populacji i mogą być przeprowadzane wyłącznie przez osoby uprawnione – muszą być jednak przeprowadzane z zachowaniem koniecznej ostrożności, w sposób zapewniający ograniczenie cierpień i stresu zwierzęcia.
Przepisy ustawy o ochronie zwierząt przewidują ponadto eliminację (także przy użyciu broni palnej) zdziczałych kotów przebywających bez opieki i dozoru człowieka na terenach obwodów łowieckich. Nie dotyczy to jednak kotów wolno żyjących w miastach, a przynajmniej w jego zurbanizowanych częściach. Zabicie wolno żyjącego kota, jego uśmiercenie albo znęcanie się nad nim stanowi przestępstwo i zagrożone jest karą ograniczenia wolności, grzywny lub pozbawienia wolności do jednego roku, a w przypadku działania w stosunku do zwierzęcia ze szczególnym okrucieństwem - do dwóch lat pozbawienia wolności