Kim jest behawiorysta zwierzęcy? I w czym pomoże?

Wśród osób zajmujących się zawodowo zwierzętami, obok weterynarzy, trenerów czy psich fryzjerów, coraz częściej mówi się o behawiorystach. Kim jest zwierzęcy behawiorysta? Czym się zajmuje? I kiedy szukać u niego pomocy? 

Pies na kozetce u behawiorysty Pies na kozetce u behawiorysty Źródło: obrazky.pl

Termin "behawioryzm" pochodzi od angielskiego słowa "behaviour", czyli zachowanie. Teoria ta głosi, że kluczowe dla funkcjonowania są reakcje na bodźce, które ludzie i zwierzęta dostają od świata zewnętrznego. 

Kluczowym badaniem dla teorii behawiorystycznych były eksperymenty rosyjskiego fizjologa, Iwana Pawłowa. Na początku XX wieku Pawłow wykonał serię doświadczeń, które miały na celu zaobserwowanie zmian zachowań psów. Podczas typowego doświadczenia badacz regularnie dzwonił dzwonkiem tuż przed momentem karmienia czworonoga i zauważył, że widok jedzenia powoduje zwiększone wydzielanie śliny u zwierzęcia. Powtórzył doświadczenie kilka razy. Następnie zadzwonił dzwonkiem, nie dając psu pożywienia i zobaczył, że pies zaczyna wydzielać więcej śliny tylko na dźwięk dzwonka. Zjawisko wydzielania śliny na widok pokarmu naukowiec nazwał "odruchem bezwarunkowym". 

Współczesny behawiorysta zwierzęcy zajmuje się psychologią zwierząt. W kręgu jego zainteresować znajduje się przede wszystkim zachowanie zwierząt. Bada on, w jaki sposób czynniki zewnętrzne i wewnętrzne wpływają na nie. Behawiorysta zwierzęcy stara się zrozumiale przetłumaczyć kluczowe informacje, aby obie strony – człowiek i zwierzę – mogły się porozumieć i wspólnie rozwiązać problem. Długości terapii jest sprawą indywidualną i zależy od skali problemu. Wśród najczęstszych problemów, z jakimi spotykają się behawioryści, znajdują się: nerwowe szczekanie psa, załatwianie się domu, niezostawanie samemu w domu, zaburzenia odżywiania i zbyt silna agresja.