Kilka słów o szczotkowaniu

Dlaczego regularne szczotkowanie jest także ważne? Jak i czym należy prawidłowo czesać psa? Oto kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci przetrwać trudny okres intensywnego gubienia sierści przez czworonogi.

Źródło: Shutterstock

Szczotkowanie to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, mający na celu usunięcie martwych włosów i zabrudzeń, a także pobudzenie krążenia krwi naszego psiaka, co stymuluje wzrost włosa. Pamiętajmy, że rośnięcie i wypadanie włosa, to proces zachodzący bez przerwy, zatem nie ograniczajmy czesania psa tylko do czasu jego intensywnego linienia (kiedy sierść intensywnie wzrasta, co jest stymulowane przez długość względną dnia i nocy na wiosnę i jesień).

Narzędzie, jakie posłuży nam do wyczesywania czworonoga, powinno być dostosowane do długości i rodzaju sierści, a także wielkości czworonoga. Na pewno powinniśmy zaopatrzyć się w szczotkę i grzebień. Bardzo dobrym, skutecznym narzędziem, który posłuży nam na długo jest Furminator.   Czy wybierzemy szczotkę włosianą, czy drucianą, czy gumową-  powinna być ona odpowiednio dobrana. Te z włosia dobrze sprawdzą się do pielęgnacji krótkowłosego psa o rzadkim podszerstku, szczotki druciane lepsze są dla psów o gęstym podszerstku (który dobrze wyczesują), te z długimi zębami idealnie nadają się do pielęgnacji sierści długowłosej, a te o krótszych zębach do pielęgnacji psów z krótszym włosem. Druciane szczotki używane do pielęgnacji psów bez podszerstka mogą uszkodzić lub podrażnić ich skórę.

Psy z długim, lecz delikatnym włosem, muszą być tak czesane, aby splątane kosmyki zostały rozdzielone, a włos nie połamał się. Sierść krótką lub szorstką najpierw czeszemy „pod włos”, niezbyt silnie, aby nie podrażnić skóry— następnie „z włosem”. Grzebień ułatwi rozplątanie kołtunów. Ten prosty zabieg, który właściciel każdego czworonoga może przeprowadzić sam, pomoże utrzymać sierść i skórę psa w dobrej kondycji i czystości.
 

Tabela 1: Szczotkowanie zależnie od typu włosa wg. Alnot- Perronin, Arpaillange, 2000

Typ włosa Krótki z podszerstkiem Długi, jedwabisty Półdługi Wełnisty Krótki
Opis Długość 1,5-4 cm Dł.>7 cm Dł. 4-7 cm Gęsty Dł.
Rasa (przykład) Owczarek niemiecki Yorkshire terier Seter irlandzki Pudel Bokser
Szczotkowanie Codziennie Codziennie 1-2 razy/tydzień 1-2/tyd. 1-2/miesiąc

 

Środki wspomagające wymianę włosa

W sklepach zoologicznych i u lekarzy weterynarii dostępnych jest wiele środków pomagających utrzymać sierść psa w dobrym stanie. Preparaty te oparte głównie na biotynie, witaminach i aminokwasach egzogennych są zalecane szczególnie podczas formowania i wymiany okrywy włosowej. Możemy kupić tabletki (np. Gammolen, Dolfos Biotyna), krople (np. VetoQuinol Kerabol) lub szampony (np. szampon z biotyną PSH) a nawet maseczki nawilżające (np. PSH). Pamiętajmy jednak, że podstawą dobrej kondycji nie tylko włosa, ale całego naszego psa, jest dobry stan zdrowia, zrównoważone, prawidłowo zbilansowane żywienie oraz troska i dbałość, z jaką właściciel postępuje z czworonogiem. Żadne dodatki tego nie zrekompensują.
 

Bibliografia: Alnot-Perronin, Arpaillange, Pageat, Encyklopedia PIES, DELTA 2000, str. 316