Kiedy zacząć szkolenie psa?

Do szkolenia przygotowujemy się na długo przed tym, jak pies pojawi się w naszym domu. Czytamy poradniki i książki, by nabyć teorii. W końcu nadchodzi czas na praktykę...

Źródło: Zpazurem.pl

Aby zabrać się za wychowanie i szkolenie psa musimy najpierw zadać sobie trud zdobycia wiedzy jak i dlaczego uczą się psy. Warto zaopatrzyć się w fachową literaturę i przeczytać kilka książek o szkoleniu psów. Mając przynajmniej teoretyczną wiedzę, łatwiej unikniemy błędów wychowawczych i szybciej porozumiemy się z własnym psem.

Szkolenie psa rozpoczynamy:

  1. Od zdobycia wiedzy na ich temat psów jeszcze zanim pupil pojawi się w naszym domu.
  2. W chwili, w której pies pojawi się w naszym domu, nawet jeśli jest to 8-tygodniowe szczenię.
  3. Od nawiązania i zbudowania więzi z psem opartej na miłości i zaufaniu.
  4. Od właściwej socjalizacji i wychowywania psa przez cały czas, a nie tylko podczas zajęć prowadzonych w ośrodku szkolenia.

A od kiedy uczyć psa? Już od chwili, w której pojawi się w naszym domu. Nawet jeśli jest to szczenię w wieku 6-7 tygodni. Wyniki badań naukowych wskazują, że mózg 8 tygodniowego szczeniaka pracuje już jak u dorosłego psa. Być może ciężko w to uwierzyć patrząc na nieporadny, niezdarny sposób poruszania się naszego maleństwa.

Szczenięta są bardzo podatne na uczenie, bywają nieustraszone i chętnie badają nowe otoczenie. Wykorzystajmy ich ciekawość, brak lęku, chęć podążania za nami oraz potrzebę bliskości. 

Szkolenie szczenięcia rozpoczynamy od socjalizacji i wychowania

Musimy być wobec niego wyrozumiałymi rodzicami, żeby później zbudować solidne podstawy do szkolenia bardziej zaawansowanego. Nasz psiak musi najpierw poznać nas – ludzi, nasz świat – otoczenie, przedmioty i sprzęty codziennego użytku, środki komunikacji, inne zwierzęta i psy.

Szkolenie zaczynamy od chwili pojawienia się w naszym domu szczeniaka. Źródło: Shutterstock

 Zauważmy, że nasze szczenię uczy się 24 godziny na dobę, a nie wtedy kiedy my prowadzimy z nim króciutką sesję ćwiczeniową podstawowych komend. Naszych podopiecznych podobnie jak dzieci trzeba wychować. Nauczyć je zachowywania się w określonych, codziennych i niecodziennych sytuacjach. Szczenię powinno nauczyć się dobrych manier, zachowywania czystości i przystosować się do naszego rytmu dnia  – pór spacerów, zabawy, posiłków, relaksu i snu.

Wychowanie psa eliminuje niepożądane zachowania
Psy bardzo szybko się uczą, nie tylko dobrych zachowań, ale i tych niepożądanych. Najlepiej jest zapobiegać powstawaniu złych nawyków, nie dopuszczając do sytuacji, w których u psa umacniają się niewłaściwe zachowania. Negatywne reakcje, które już się utrwaliły, należy eliminować, ale nie za pomocą kar – krzyczenia na psa, szarpania go smyczą czy bicia! Ze wszystkimi problemami psa można poradzić sobie przy użyciu pozytywnych metod szkolenia bez uciekania się do jakiejkolwiek przemocy.
 

ŹRÓDŁA: Jacek Gałuszka, Kiedy najlepiej rozpocząć szkolenie psa?, http://wesolalapka.pl;