Psy podobnie, zresztą jak ludzie, muszą co pewien czas pojawiać się na kontrolnych badaniach w celu oceny stanu zdrowia. Istnieją jednak określone objawy, których nie wolno bagatelizować. W przypadku ich wystąpienia, nie można zwlekać z wizytą u weterynarza, gdyż w przeciwnym razie narażamy naszego czworonoga na powikłania, które mogą być niebezpieczne dla jego zdrowia, a nawet życia.
Z pewnością niepokojącym sygnałem świadczącym o poważnych problemach ze zdrowiem czworonoga są problemy z oddychaniem bez względu na to, czy pojawiają się samoczynnie czy po wysiłku fizycznym. Jeśli tylko zauważymy, że nasz pies krztusi się, dławi, ma zadyszkę lub w jakikolwiek inny sposób sygnalizuje kłopoty z oddechem, natychmiast zabierzmy go do gabinetu weterynaryjnego. Innym symptomem wymagającym natychmiastowego działania są drgawki. Mogą wystąpić w wyniku zatrucia pokarmowego, reakcji na szczepionkę, problemów z metabolizmem, infekcji lub guza mózgu. Bez względu na stopień nasilenia zagrażają bezpośrednio życiu czworonoga. Dlatego nie wolno ich zlekceważyć, aby nie narazić psa na poważne niebezpieczeństwo.
Kolejna oznaka problemów ze zdrowiem czworonoga to widoczne osłabienie, a zwłaszcza omdlenia. Ich powodem mogą być ciężkie choroby, wypadek, zaburzenia funkcjonowania organów wewnętrznych, krwotoki wewnętrzne oraz inne dolegliwości wymagające błyskawicznej interwencji lekarza weterynarii. Osłabienie czworonoga może też być skutkiem zatrucia pokarmowego, problemów z przyjmowaniem pokarmów, nawracających wymiotów czy biegunki. Wówczas bardzo szybko dochodzi do odwodnienia organizmu czworonoga. U niektórych psów w pewnych okresach życia mogą występować także problemy z oddawaniem moczu. Przyczyną tych dolegliwości są najczęściej kamienie w pęcherzu moczowym. W takich sytuacjach czworonogi odczuwają silny ból i wymagają specjalistycznego leczenia.
Dodatkowo należy pamiętać, aby zwracać uwagę na każdą zmianę nawyków żywieniowych u psa. Jeśli nasz pupil zaczyna nagle tracić apetyt, spożywać posiłki bardzo nieregularnie lub nie odczuwa pragnienia to najprawdopodobniej powodem są problemy ze zdrowiem lub złe samopoczucie. Zwierzęta podobnie jak ludzie odczuwają niepokój i mogą nawet popaść w depresję np. z powodu śmierci swojego opiekuna lub czworonoga, z którym się przyjaźniły. Niemniej, powodem nagłej zmiany zwyczajów żywieniowych są często także czysto fizyczne dolegliwości, które wymagają konsultacji z weterynarzem.
Innym powodem wizyty u lekarza weterynarii jest kaszel. Czworonogi w zależności od pochodzenia i indywidualnej odporności są narażone na przeziębienia i różne infekcje, które mogą prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Dlatego ważna jest szybka reakcja właściciela i otoczenie chorego zwierzęcia odpowiednią opieką, a także podanie mu lekarstw. W ten sam sposób powinniśmy postąpić jeśli zauważymy, że nasz pupil odczuwa silny ból lub przypuszczamy, że pokarm, który zjadł mógł mu zaszkodzić.
Psy w zależności od rozmiarów, stanu zdrowia i trybu życia żyją średnio od dziesięciu do ponad piętnastu lat. Niemniej, znane są także przypadki wyjątkowo silnych i odpornych, a także otoczonych świetną opieką czworonogów, które dożyły niemal dwudziestu lat. W zależności od rasy ich predyspozycje psychofizyczne i zdrowotne są różne. Dlatego zanim zdecydujemy się adoptować czworonoga warto zastanowić się, czy jesteśmy w stanie zapewnić mu warunki życia odpowiednie dla jego indywidualnych potrzeb.
Źródło: PawNation, Yahoo Voices