Kiedy psy machają ogonem?

Machanie ogonem zwykle kojarzy się przeciętnemu człowiekowi z dobrym samopoczuciem i zadowoleniem czworonoga. Tymczasem wyniki najnowszych badań naukowych wskazują na to, że obserwując kierunek i szybkość ruchów psiego ogona można wyciągnąć dość złożone wnioski odnoszące się do kondycji psychofizycznej i intencji zwierzaka.

U czworonogów ogon jest istotnym narzędziem komunikacji U czworonogów ogon jest istotnym narzędziem komunikacji Źródło: Alicja Zmysłowska

Badania objęły grupę czterdziestu trzech psów różnych ras, którym założono specjalne kamizelki monitorujące tętno i pracę serca. Czworonogom wyświetlano filmy przedstawiające inne psy machające ogonem w prawą lub lewą stronę. W międzyczasie badano ich puls i obserwowano zachowanie. Te czworonogi, którym zaprezentowano psy machające ogonem w lewą stronę, były wyraźnie zdenerwowane, a ich serce biło bardzo szybko. Z kolei w przypadku wyświetlania zwierzaków machających ogonem w prawo, obserwujące je psy uspokajały się, a nawet zbliżały się do ekranu chcąc nawiązać bliższą znajomość.

Jak przyznaje jeden z naukowców Giorgio Vallortigara pracujący na uniwersytecie we włoskim Trydencie, sposób i kierunek machania ogonem u czworonogów ma związek z procesami zachodzącymi w poszczególnych półkulach ich mózgu. W rezultacie pozostałe zwierzęta są w stanie odczytać pozytywne bądź negatywne nastawienie danego psa. W przypadku wzajemnej niechęci obserwuje się wyraźny wzrost pulsu, co sugeruje silny niepokój i gotowość do ewentualnego ataku lub obrony przed agresorem. Giorgio Vallortigara twierdzi, że wnioski płynące z badań pozwolą w przyszłości skuteczniej reagować na agresję zwierząt oraz przeciwdziałać napięciom obserwowanym u większości czworonogów na przykład podczas wizyty u weterynarza.

Warto już teraz przyjrzeć się ogonowi swojego pupila i spróbować odczytać jego myśli. Pomocnym narzędziem w zrozumieniu psiego języka może okazać się nasz Translator.
 

Oczywiście machanie ogonem jest tylko jednym z wielu elementów mowy ciała, za pomocą której czworonogi informują otoczenie o swoim nastawieniu. Aby dokładnie zrozumieć nastrój i rozszyfrować zamiary psa, należy także bacznie obserwować jego oczy, uszy oraz ruchy głowy. Ponadto niezbędne jest prawidłowe odczytanie dźwięków wydawanych przez psa, które są wyrazem jego emocji i intencji. Zagadnienia związane z zachowaniem zwierząt badają behawioryści oraz psychologowie. Obecnie jest to rozwijająca się dziedzina wiedzy. Z pewnością dużo nowych informacji na temat sposobu myślenia, psychiki i komunikacji zwierząt wniesie projekt budowy sztucznego mózgu Blue Brain Project. Niemniej jego ukończenie zajmie jeszcze wiele lat. Na przyszły rok zapowiadane jest zaprezentowanie sztucznego mózgu szczura, a więc stosunkowo prostego gryzonia. W przypadku ssaków prace nad mózgiem wymagają znacznie więcej czasu.

Nie ma co czekać, siadaj obok psa, poobserwuj jego zachowanie, a następnie odczytaj z Translatora, co mówi do ciebie twój przyjaciel! 

 

Źródło: Mother Nature Network