Kiedy kociątko staje się kotem?

Od ślepej kuleczki do zwinnego drapieżnika. Kocie maluchy fizycznie rozwijają się bardzo szybko, mentalnie na długo pozostają dziećmi. Osiągnięcie kociej dorosłości to nie jedno zdarzenie, a proces trwający mniej więcej od 6 do 18 miesiąca życia.

Źródło: https://pixabay.com/

Nie tylko wymiary

Mówi się, że kot rośnie do ukończenia pierwszego roku. To jednak symboliczna cezura. Kocięta rosną bardzo intensywnie i największe zmiany w ich gabarytach zachodzą między drugim a szóstym miesiącem. Półroczny kotek może wyglądać już na zupełnie dorosłego, jednak większość wąsaczy bliskie docelowym wymiary ciała osiąga pomiędzy 9 a 12 miesiącem. Potem nadal rosną i przybierają na wadze (ale już znacznie wolniej,) przynajmniej do 18 miesiąca. Koty dużych ras, jak maine coon, potrzebują jeszcze więcej czasu – osiągnięcie ostatecznych gabarytów zajmuje im od 2 do 4 lat.

Pierwsze tygodnie życia to czas niemowlęctwa i absolutnego uzależnienia od mamy. To mama karmi, chroni, ogrzewa, a nawet prowadzi malucha na siku. Miesięczne kociątko zazwyczaj potrafi już skorzystać z kuwety samodzielnie, jego mechanizm termoregulacji działa coraz lepiej, a organizm jest gotowy na picie wody i zjedzenie czegoś poza matczynym mlekiem. Właśnie teraz pora na powolne wprowadzanie karmy dla maluchów, zawierającej wszystko co potrzebne, aby zdrowo rosły.  Małe kotki maja małe żołądki, dlatego potrzebują jeść często, ale niewielkie porcje.

Pomiędzy pierwszym a drugim miesiącem kocie dziecko zaczyna się bawić, psocić i tworzyć relacje z innymi zwierzętami i ludźmi. Kotek staje się bardziej samodzielny - to dobry czas na rozpoczęcie socjalizacji. Utrwala się większość kocich zwyczajów, preferencji, wzorów zachowań. Kot dojrzewa psychicznie i społecznie, a temperament jest czymś, co zostanie niezmienione przez całe życie. Będzie przebojowy i odważny, a może bojaźliwy i unikający kontaktu z nieznanym?

Kocie ruchy

Gracja, niemal bezszelestne przemieszczanie się z punktu A do punktu B i niesamowity zmysł równowagi, pozwalający bezpiecznie balansować na wysokości. Tego trzeba się nauczyć! Kociątko „dorosły” sposób poruszania się opanowuje bardzo wcześnie i to zupełnie bez trudu. Gdy włochata kulka ma zaledwie 6 tygodni, nie ma już kłopotów z koordynacją. Drugi miesiąc życia to czas, kiedy kocie dziecko bawi się na całego – biega za piłką, goni szeleszczące zabawki i kolorowe piórka. Ruch pozwala rozwijać ciało i stymulować połączenia nerwowe w mózgu.

Dojrzałość płciowa

To może być zaskoczeniem, ale dojrzałość płciową kotek osiąga stosunkowo szybko (długo zanim ciało i umysł ostatecznie skończą się rozwijać). Proces dojrzewania trwa kilkanaście tygodni, a już pomiędzy 6 a 9 miesiącem życia kot jest hormonalnie dojrzały i gotowy, aby zostać rodzicem. Nie planujecie powiększania kociej rodziny? W takim razie to odpowiedni czas na kastrację (dojrzały płciowo samiec może zacząć znaczyć swoje terytorium) lub sterylizację.

Pod wpływem zmian hormonalnych półroczne zwierzę może stać się bardziej przytulaśne lub przeciwnie – temperamentne. Właśnie kształtuje się jego osobowość. Koci nastolatek, podobnie jak nastolatki ludzkie, bywa nieobliczalny. Spokojniejszy stanie się w okolicy drugich urodzin. Koty sterylizowane mogą zachowywać się jak dzieciaki znacznie dłużej, czasem chęć do psot pozostaje ich cechą charakteru na zawsze.

Gdy czworonóg dorasta, zmieniają się jego potrzeby żywieniowe. Roczne zwierzę powinno dostawać już karmę dla dorosłych. Uwaga na koty kastrowane – po zabiegu wzrasta apetyt, a wraz z nim ryzyko nadwagi.

Koty, jak ludzie, różnią się między sobą i jedne dorastają szybciej, a inne wolniej. Na proces osiągnięcia dorosłości składa się dojrzewanie fizyczne, społeczne, płciowe i behawioralne. „Dorosły” można powiedzieć o tym czworonogu, który osiągnął dojrzałość w każdym z aspektów – zazwyczaj nie wcześniej niż gdy zwierzę skończy 1,5 roku.


 

 

Korzystałam z www.pets.thenest.com