Kennel - do czego służy i jak z niego korzystać?

Kraty i klatki kojarzą się nam najczęściej ze schroniskami i psim cierpieniem. Nie taka jednak klatka zła, jak ją malują relacje z przytulisk. Kennel, czyli klatka dla psa, to przydatne i niegroźne urządzenie do stosowania w domu.

Źródło: Pixabay

Co to jest kennel dla psa?

Na pewno zdarza ci się obserwować u psa, że lubi wciskać się w różne przestrzenie. Na przykład: ma do dyspozycji całą podłogę, ale wpycha się pod stół i tam kładzie. Wynika to z pierwotnych instynktów, które pozostały mu po przodkach - wilkach. Pies czasem ma potrzebę znalezienia nory, niewielkiego, zacisznego miejsca, w którym może odpocząć. Na tym właśnie bazuje kennel, czyli klatka dla psa.

Do czego przydaje się kennel?

Istnieje wiele okoliczności, w których klatkowanie psa jest przydatne. Kennel pomocny jest przy wychowywaniu szczeniaka, np. przy treningu czystości - wykorzystuje fakt, że zwierzę nie zanieczyści swojego posłania (oczywiście trzeba go wyprowadzać częściej niż dorosłego psa). Przydaje się w przypadkach, gdy pupil niszczy przedmioty w domu (o ile zlokalizujesz przyczynę takich działań). Nie każdy czworonóg przepada również za dziećmi i gośćmi, wtedy bezpieczniej będzie czuł się niezaczepiany, “u siebie”. Klatka pozwoli mu uniknąć niepotrzebnego stresu albo chociaż go zmniejszyć. Kennelowanie znajduje też zastosowanie ze względów higienicznych np. podczas cieczki, bądź gdy pies schnie po spacerze w deszczowy dzień.

Jak wybrać odpowiednią klatkę dla psa?

Klatkę wybiera się w pierwszej kolejności ze względu na wielkość psa, a dopiero w dalszej kolejności - mieszkania. To nie klatka ma się wpasować w przestrzeń, tylko to dla niej powinno znaleźć się miejsce. Do mniejszych pomieszczeń wymyślono takie rozwiązania jak np. podnoszone drzwiczki, które nie wymagają tyle miejsca, co otwierane. Klatka może też niekiedy służyć jako transporter, natomiast psi transporter nie powinien być używany jako kennel. Pies w kennelu powinien móc swobodnie się wyprostować, obrócić wokół, a gdy położy się - leżeć swobodnie. Klatka jednak nie może być tak duża, by psiak po niech chodził, skakał lub biegał wzdłuż ścianek. W kennelu twój pupil ma się wyciszać, a nie ekscytować i nakręcać.
Masz do wyboru różne rodzaje klatek - metalowe, z tworzywa, drewniane. Na dnie, w kuwecie, układa się posłanie. 

Jak korzystać z kennela?

Jedną z najważniejszych zasad używania klatki dla psa jest to, by pod żadnym pozorem nie traktować jej jako formy karania, dyscyplinowania. To miejsce ma się psu dobrze kojarzyć, z bezpieczeństwem i odpoczynkiem (podobnie jak posłanie). Do nauki korzystania z klatki można podchodzić tylko z użyciem pozytywnych metod treningowych. Jeśli przebywasz z psem w domu - pozostaw drzwiczki otwarte, tak by pies swobodnie mógł wchodzić i wychodzić. W sytuacjach, gdy pozostawiasz psa w klatce samego w mieszkaniu, powinien być wybiegany, najlepiej po spacerze. Zachęcaj swojego pupila do przebywania w kennelu również gdy jesteś w domu. Nie będzie wówczas kojarzył tego miejsca jedynie z pozostawaniem w samotności.
Kennel, tak samo jak posłanie, powinien być utrzymywany w czystości. Pies musi mieć w nim także zawsze świeżą wodę w misce.