Katar u psa - objawy i leczenie

Każdy posiadacz zwierząt z całą pewnością zacznie się zamartwiać, jeżeli pupil okaże oznaki kłopotów ze zdrowiem. Niektórzy świeżo upieczeni właściciele w trakcie spaceru z psem podczas jesiennego wieczoru zadają sobie pytanie - czy pies może mieć katar? Niestety tak jak i ludzi, ta choroba może dotknąć także naszego zwierzaka. Chociaż u zdrowych psów łagodny katar zwykle nie jest powodem do niepokoju, przewlekła i obfita wydzielina z nosa zazwyczaj może wskazywać na bardziej złożony problem zdrowotny, który będzie wymagał uwagi opiekuna. Jak jednak rozpoznać katar u psa i jego stopień niebezpieczeństwa? 

Źródło: pixabay.com

Łagodny katar będzie charakteryzował się niewielką ilością wydzieliny z nosa zwierzęcia. Może mu również towarzyszyć kichanie oraz oznaki poddenerwowania u pupila. Jednak kiedy pies ma katar i charczy, może to być objawem silnego kataru. Jak rozpoznać silny katar u psa? Uporczywy katar zawsze będzie charakteryzował się gęstą wydzieliną o ciemnawym kolorze. Często możemy też zauważyć ślady krwi wraz z wypływającym płynem. Poważny katar będzie też wiązał się z dużą ilością wydzieliny płynącej z nosa zwierzaka. Należy jednak mieć na uwadze to, że kichanie i wydzielina z nosa są naturalnymi elementami fizjologii psa i nie powinny budzić u właścicieli niepokoju. Wydzielanie się wydzieliny z nosa może być niebezpieczną oznaką, wtedy gdy będzie jej bardzo dużo lub wraz z wydzieliną zauważymy ślady ropy i krwi.

Jakie są symptomy i w jaki sposób określić, że pies ma katar?

Co należy do głównych symptomów związanych z kiepską kondycją psa? Właściciele mogą zacząć się martwić, jeżeli wraz z wydzieliną z nosa zauważą u psa opuchnięte oczy. Innymi objawami, które będą wskazywały na kłopoty ze zdrowiem, może być utrudnione oddychanie, wydzielina na sierści oraz w okolicy pyska, a także nagłe pogorszeniu stanu zębów u pupila. Kiepski stan uzębienia można łatwo zdiagnozować poprzez nieprzyjemny oddech psa. Pamiętajmy jednak o tym, że katar może być łagodny i nie będzie wówczas sprawiał problemu. Największym kłopotem do zmartwień o zdrowie psa, będzie przewlekły katar. Czy możemy jednak wyszczególnić konkretne przyczyny kataru u psów? Zazwyczaj trudno powiedzieć, co dolega psom na pierwszy rzut oka. Katar może wskazywać na jeden z wielu czynników wywołujących choroby. Okazuje się, że psy bardzo często cierpią na katar z podobnego powodu co my. Jedną z najczęstszych przyczyn są alergie. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyny czynnik chorobotwórczy. W niektórych przypadkach zatkany nos u psa spowodowany utknięciem pyłków lub drobnych przedmiotów w przegrodzie nosowej również może być sprawcą kataru. Katar może być też zwykłą reakcją układu odpornościowego zwierzęcia na otaczające go bakterie. Katar mogą również wywołać choroby zębów, infekcje bakteryjne, a nawet nowotwory.

Zdiagnozowanie kataru u psa

Prawidłowa diagnoza zazwyczaj zależna jest od tego, czy zgłosimy objawy zauważone u psa do weterynarza niezwłocznie, czy też będziemy czekać na rozwój sytuacji. Jeżeli istnieje taka możliwość, najlepszym z rozwiązań będzie umówienie wizyty w ciągu 24 godzin. Lekarz, który ma odpowiednią aparaturę do badań oraz bagaż doświadczenia wykona szereg testów, które zdeterminują czy pupilowi faktycznie coś dolega. Do weterynarza najczęściej wybierają się właściciele psów, którzy zauważą katar u szczeniaka. Jeżeli pies jest w stosunkowo młodym wieku, warto przywiązać szczególną uwagę do jego stanu zdrowotnego, ponieważ będzie on miał wpływ na prawidłowy rozwój szczenięcia. Weterynarz wykona pełen zakres testów diagnozujących przyczyny kataru. Dzięki temu wskaże on, w jaki sposób zwierzak powinien być leczony. W cięższych przypadkach weterynarze mogą wykonać zabieg wymagający znieczulenia ogólnego. Będzie on polegał na wsunięciu rurki do przegrody nosowej psa. W ten sposób weterynarze dokonują kontroli ogólnego zdrowia zwierzęcia.

Warto mieć na uwadze, że właściciele nie powinni się niczego obawiać w takim przypadku, ponieważ badanie jest w pełni bezpieczne. Znieczulenie ma jedynie zapobiegać ewentualnemu kichaniu psa, które mogłoby zakłócić przebieg badania. Na końcu wprowadzanej rurki weterynarz umieszcza kamerę, za której pośrednictwem obserwuje wewnętrzny stan zwierzęcia. Dokładne oględziny zazwyczaj pozwalają wykryć nieprawidłowości. Jeżeli w nosie psa utknęło pewne ciało obce, weterynarz będzie mógł swobodnie je usunąć odpowiednimi narzędziami jeszcze podczas trwania znieczulenia. Inne dodatkowe testy, na które warto przygotować się w trakcie wizyty u weterynarza, mogą obejmować badania dentystyczne, ponieważ ropień zębów, bardzo często powoduje obfity katar u psów. Jeśli stan zębów okaże się przyczyną przewlekłego kataru, weterynarz będzie musiał podjąć odpowiednie kroki w kierunku ich wyleczenia.

Podobnie jak w przypadku przyczyn i leczenia, powrót do zdrowia i leczenie kataru u psów jest zróżnicowane. Postępuj zgodnie ze wszystkimi instrukcjami weterynarza, zwłaszcza dotyczącymi leków, i monitoruj powrót psa do zdrowia. Jeśli wydzielina lub kichanie nie ustąpi, często czyść kanały nosowe psa, wycierając miękką szmatką lub chusteczką. Upewnij się, że otoczenie Twojego psa jest czyste, woda jest zawsze dostępna oraz regularnie monitoruj i dbaj o stan zębów Twojego psa.

Czy możemy zdiagnozować katar u psa na własną rękę i pomóc mu, gdy nie mamy dostępu do weterynarza?

Jeżeli aktualnie nie mamy możliwości, aby zabrać swojego pupila do weterynarza, nadal możemy postarać się o zdiagnozowanie powodu lub okoliczności jego choroby i pomóc mu na własną rękę. Na co jednak warto zwrócić uwagę? Pamiętajmy o tym, że psy to zwierzęta, które używają swojego nosa przez cały dzień. Węszą tu i tam, szukają nowych bodźców i wrażeń, które mogą je zainteresować. Jeżeli zauważysz wydzielinę tylko w jednym z nozdrzy twojego pupila, może to być oznaką tego, że coś utknęło mu w środku podczas codziennych poszukiwań. Wbrew pozorom bardzo wiele przedmiotów może trafić do nozdrzy naszych zwierzęcych przyjaciół, gdy krążą po okolicy z nosem przy ziemi. Może to być kawałek listka, źdźbło trawy, niewielki kamień, potencjalnych przedmiotów jest naprawdę wiele. Jak można pomóc pupilowi w takim przypadku, gdy nie mamy dostępu do weterynarza? Po pierwsze należy spojrzeć w górę nosa u psa. Być może na pierwszy rzut oka ujrzysz, że coś zablokowało jego przegrodę. Jeżeli przedmiot znajduje się blisko zewnętrznej strony nosa być może uda się wyjąć go palcami.

Jeżeli przedmiot, który jest sprawcą problemów, ugrzązł dalej, prawdopodobnie nie obędziemy się bez pincety. Należy jednak zachować najwyższą ostrożność. Uszkodzenie przegrody nosowej psa może wywołać krwawienie, a nawet zapalenie. Przedmiot, który utknął wewnątrz, musimy wyciągać bardzo delikatnie. Każdy posiadacz szczeniaka powinien poprosić postronną osobę o pomoc przed wsunięciem pincety do nosa zwierzęcia. Szczenięta z natury rozpiera energia i nie możemy liczyć na to, że nagle przestaną się całkowicie ruszać. W takim przypadku jedna osoba powinna zająć się oczyszczaniem przegrody nosowej psa, z kolei zadaniem drugiej osoby, będzie delikatne przytrzymanie głowy pupila.

W sytuacji, gdy podejrzewamy, że w nosie zwierzaka mogło coś utknąć, a my nie możemy dojrzeć tego przedmiotu, warto posłużyć się niewielkim lusterkiem. Jeżeli lusterko po umieszczeniu pod nosem psa zaparuje w nierównych odstępach, może to oznaczać, że faktycznie coś utknęło w jego przegrodzie nosowej. Dodatkowo dzięki tej metodzie upewnimy się, które z nozdrzy zostało zatkane obcym ciałem. Jeżeli obawiamy się jednak wyciągnąć przedmiot z jego nosa, pozostaje jak najszybsze skontaktowanie się z weterynarzem.

Pamiętajmy mimo wszystko o tym, że podobnie jak w przypadku ludzkiego kataru, wydzielina zazwyczaj nie jest powodem do poważnych zmartwień. Mimo wszystko posiadacze szczeniąt powinni mieć na uwadze, że młode psy wymagają szczególnej opieki w odróżnieniu od starszych osobników. Jeżeli widoczna na zewnątrz nosa wydzielina stanie się gęsta lub nabierze zielonkawego koloru, warto zabrać zwierzaka jak najszybciej do kliniki weterynaryjnej.