Kastracja i sterylizacja kota – co zmienia w życiu?

Olbrzymia część właścicieli kotów poddaje swoich podopiecznych kastracji lub sterylizacji. Czy warto fundować zwierzakowi taki zabieg? Jak zmienia się funkcjonowanie zwierzęcia w efekcie przeprowadzenia takiej interwencji? 

Źródło: pixabay.com

Jaki wpływ na zdrowie kota mają zabiegi sterylizacji i kastracji?

Zabiegi te przeprowadza się przede wszystkim po to, aby wykluczyć ryzyko nieplanowanej ciąży u kotek i niekontrolowanego przyrostu kociej populacji, który nierozłącznie wiąże się z kocią bezdomnością. Sterylizacja i kastracja mają istotny wpływ na zdrowie czworonogów. Badania pokazują, że koty po takiej ingerencji chirurgicznej mogą żyć nawet dwa razy dłużej, niż te, które nie zostały jej poddane. Ovariektomia, czyli operacja usunięcia jajników lub ovariohisterektomia (OVH/OH), czyli wycięcie jajników oraz macicy wyklucza możliwość wystąpienia groźnego ropomacicza. Permanentnie uniemożliwia kotce zajście w ciążę – całkowicie eliminuje ryzyko komplikacji związanych z porodem, a także zachorowania na infekcje, czy też nowotwory gruczołów mlekowych i narządów rodnych. Z kolei przeprowadzana u kocurów orchidectomia pozwala uniknąć nowotworów jąder i prostaty.
 

Zmiany w zachowaniu pupila

Kwestie zdrowotne, to jednak nie wszystko. W wyniku kastracji i sterylizacji następują istotne zmiany w zachowaniu mruczących pupili. Poddane zabiegowi kocury stają się łagodniejsze, rzadziej też samodzielnie wybierają się na „długie spacery”. Generalnie ich aktywność spada i wielu właścicieli zauważa, że stają się leniwymi kanapowcami. Zmniejsza się też u nich tzw. agresja terytorialna oraz chęć znaczenia terenu – nawyk szczególnie przykry zwłaszcza u kotów niewychodzących na dwór. Ruja, którą niektóre kotki przechodzą kilkukrotnie w ciągu roku także bywa kłopotliwa. Ocieranie się o przedmioty, poddenerwowanie i charakterystyczne „śpiewy” – mogą irytować opiekuna. Przeprowadzenie kastracji i sterylizacji poprawia więc także relację między nim, a zwierzęciem i ułatwia życie pod jednym dachem.

Źródło: pixabay.com

Funkcjonowanie organizmu po sterylizacji i kastracji

Takie zabiegi wywołują w organizmach kotów niebagatelne zmiany fizjologiczne i hormonalne, nie tylko w układzie rozrodczym. Wysterylizowane czworonogi mają większy apetyt – potrafią jeść nawet o jedną czwartą więcej niż przez operacją, chociaż potrzebują ich o jedną trzecią mniej. Krótko mówiąc po sterylizacji kastracji wzrasta skłonność do tycia. Należy więc ustalić nową, zmniejszoną wielkość porcji i ściśle jej przestrzegać. Ciężko oprzeć się błagalnemu spojrzeniu kota domagającego się dokładki. Skrupulatne wydzielanie pupilowi zmniejszonej dawki pożywienia jest jednak i tak łatwiejsze niż zbicie nadmiarowych kilogramów, lub co gorsza, leczenie ewentualnych zaburzeń dietozależnych m.in. cukrzycy, chorób układu sercowo-naczyniowego czy narządu ruchu. Dlaczego wysterylizowane koty są szczególnie narażone na otyłość? Otóż hormony sterydowe, czyli m.in. estrogen i testosteron, których poziom po zabiegu nagle i drastycznie spada, mają hamujący wpływ na wydzielanie insuliny. Z kolei ten hormon ma pośredni związek z wywoływaniem głodu.  Jak karmić kota po kastracji?
 

Karma dla kota po sterylizacji

Karma dla kota sterylizowanego powinna dostarczać mniejszej dawki energii, lecz zapewniać jednocześnie odpowiednią ilość składników odżywczych we właściwie zbilansowanych proporcjach. W menu pupili po takim zabiegu ilość tłuszczu powinna być bezwzględnie ograniczona. Warto też wiedzieć, że kastrowane koty piją jeszcze mniej niż zwykle, ponieważ zwyczajnie… nie chce im się podchodzić do miski z wodą. Tymczasem skutki braku odpowiedniego nawodnienia organizmu mogą być groźne. Charakterystyczną dla kotów kastrowanych dolegliwością jest powstawanie kamieni i kryształów moczowych. Dobrze więc, aby karma dla kotów sterylizowanych zawierała dodatek substancji zakwaszających mocz, np. chlorek amonu oraz L-metioninę. Taki pokarm pomaga przeciwdziałać chorobom układu moczowego. Istotną kwestią w profilaktyce tego typu schorzeń, jest również zmiana modelu żywienia zwierzaka. Mokra karma dla kota, naturalnie zawierająca dużo wody, pomaga w utrzymaniu właściwego nawodnienia organizmu i w efektywnym usuwaniu z niego nadmiaru substancji mineralnych. W ten sposób także zapobiega wytrącaniu się kamieni i kryształów moczowych. Odpowiednio dobrany pokarm ma naprawdę duży wpływ na zdrowie, kondycję i komfort życia pupila po sterylizacji – ważne, aby dobrze go wybrać.

 

 Partnerem artykuły jest:

Źródło: www.dolina-noteci.pl