Psia miska - karmy mokre

Karma mokra należy do tych rodzajów pokarmów, które są chętnie zjadane przez nasze pupile. Może stanowić świetne uzupełnienie przygotowywanych przez nas posiłków lub być posiłkiem samym w sobie. Co zawiera i dlaczego warto ją stosować?Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Rodzajem karmy, która oprócz karm suchych chętnie jest stosowana w żywieniu psów jest karma mokra puszkowana. W tej kategorii karm mamy dwa rodzaje produktów: karma produkowana na bazie surowców pochodzenia mięsnego z ewentualnymi dodatkami zbożowymi (konserwa) i karma składająca się z zapieczonych identycznych fragmentów składających się głównie ze skrobi i innych surowców zbożowych z dodatkiem składników pochodzenia mięsnego w zalewie lub galaretce.

Oba rodzaje karm mogą należeć albo do karm pełnoporcjowych, w których ilości składników odżywczych odpowiadają zapotrzebowaniu zwierzęcia, albo do karm uzupełniających stosowanych jako dodatek do innych form żywienia psa. W tej grupie karm na wyróżnienie zasługują karmy mokre składające się w przeważającej części ze składników pochodzenia mięsnego, zawierające mięso różnego gatunku oraz podroby takie jak serca, wątrobę, nerki, śledzionę czy ozory. Dostępność składników odżywczych z takich surowców jest bardzo wysoka i zapewnia psu pokarm, który w dużym stopniu przypomina karmę przygotowywaną w domu.

Dylemat właścicieli psów, którzy chcieliby zastosować taką formę żywienia polega na przekonaniu, że karma puszkowa produkowana jest z najgorszych gatunkowo surowców pochodzenia zwierzęcego. Przez wiele mniejszych zakładów przetwórstwa mięsnego produkcja „puszek dla psów” rzeczywiście może być wygodna ze względu na możliwość pozbywania się gorszej jakości składników mięsnych. Ale tak jak w większości przykładów funkcjonowania w przemyśle spożywczym profesjonalni producenci nie powinni się obawiać konkurencji z produktami o niskiej jakości. W rzeczywistości konsument zweryfikuje jakość produktu lub wcześniej jego właściciel po pierwszym/jednorazowym otwarciu puszki. Karma mokra w takiej postaci może być poważną alternatywą dla karmy suchej – jest wygodna w użyciu i równie trwała. Dodatkowo sposób produkcji karmy pozwala na wykorzystanie w jej komponowaniu składników biologicznie czynnych, o których wiemy, że wywierają wpływ na organizm psa.

Wysoka smakowitość karmy mokrej oraz łatwość jej użycia i dozowania pozwala wykorzystać ją w dietoprofilaktyce niektórych chorób dietozależnych: otyłości, niedowagi, regeneracji organizmu np. po zabiegu.