Karmienie szczeniąt – dlaczego jest ważne?

Żywienie szczeniąt jest jednym z większych wyzwań, jakie stoją przed właścicielami czworonogów. Młode psy mają odmienne potrzeby żywieniowe niż dorosłe. Zdrowe odżywianie warunkuje długie życia, jest gwarancją prawidłowego wzrostu i rozwoju. Wiele ciekawych informacji na ten temat można przeczytać na stronie: https://fera.pl/karma-dla-szczeniaka/.

Źródło: Redakcja

Początkowe żywienie szczeniąt

Przez pierwsze 3 tygodnie szczenię powinno być żywione tylko mlekiem matki, w którym znajduje się wszystko, co niezbędne do należytego rozwoju. Zdarzają się jednak przypadki, w których ilość wytwarzanego przez matkę mleka jest niewystarczająca, np. przy dużym miocie. Wówczas rozwiązaniem jest podawanie maluchom mieszanek mlekozastępczych. Po wkroczeniu przez szczeniaka w fazę socjalizacji pierwotnej, czyli ukończeniu 21 dni, do diety stopniowo wprowadza się pokarmy stałe. Najlepiej rozpocząć od karmy mokrej, która będzie łagodniejsza dla delikatnych zębów malucha oraz lepiej przyswajalna i lekkostrawna dla nierozwiniętego jeszcze w pełni układu pokarmowego. Z czasem można zastępować ją zmiękczoną w wodzie karmą suchą. Około 6–7 tygodnia można podawać typową suchą karmę.

Żywienie szczeniaka od 8 tygodnia

Po osiągnięciu 7 tygodni szczeniaki mogą być odsunięte od matki i oddane do nowych domów. Następuje okres socjalizacji wtórnej – oddziaływań właścicieli. Od teraz to ich zadaniem będzie dbanie o wyżywienie malucha. Zbiór wszelkich informacji na ten temat powinien przekazać hodowca. Jeśli nie uzyska się ich, warto zgłosić się do lekarza weterynarii, który dopasuje jadłospis indywidualnie do pupila. Gdy planuje się wprowadzić zmiany w dotychczas realizowanym sposobie odżywiania, należy pamiętać o stopniowym im dokonywaniu. W tym celu konieczne jest mieszanie początkowo małych, a z czasem coraz większych porcji nowego pokarmu ze starym. W innym wypadku istnieje ryzyko pojawienia się problemów trawiennych.

Na tym etapie czworonogowi należy podawać karmy dla szczeniąt o specjalnie opracowanym składzie, dzięki któremu młody pies ma zapewnione odpowiednie składniki odżywcze. Karmy dla szczeniąt powinny być bogate w wysoce przyswajalne białko, dużą ilość witamin i składników mineralnych, jak wapń, cynk, żelazo, fosfor, magnez, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju. W sprzedaży oprócz uniwersalnych karm dla maluchów dostępne są takie dedykowane przedstawicielom małych, średnich i dużych ras. To dobre rozwiązanie, gdyż psy bardzo różnią się pod względem masy ciała, co ma odzwierciedlenie w tempie wzrostu i zapotrzebowaniu dietetycznym.

Jak często karmić szczeniaka?

Młode psiaki mają małe żołądki i duży apetyt. W związku z tym jedzenie powinno być podawane często, ale w małych ilościach. Przez 2 miesiące od wprowadzenia stałego pokarmu zwierzę powinno dostawać 4–6 porcji na dzień. Od 2 do 3 miesięcy – 4 porcje. Od 4 do 6 miesięcy – 2–3 posiłki na dzień, a później 2. Nie wolno przekarmiać szczenięcia dla przyspieszenia jego wzrostu. Na opakowaniach karm znajdują się wiadomości pomocne w oszacowaniu dziennego zapotrzebowania energetycznego. Bez względu na rasę i wielkości pies powinien posilać się o stałej porze i mieć ciągły dostęp do świeżej, czystej wody.