Karmienie psiego staruszka

Pies w okresie starości wymaga specjalnej diety. Jego procesy trawienne ulegają zaburzeniom, żołądek często odmawia posłuszeństwa, a i metabolizm do najszybszych nie należy. Wątroba i trzustka wymagają oszczędności, ponieważ są już zmęczone długoletnią pracą nad przetwarzaniem pokarmu.

Źródło: Shutterstock

Procesy starzenia wielu narządów naszego psa są przede wszystkim wynikiem reakcji utleniania komórkowego. Jest to nieuniknione, aczkolwiek możliwe do spowolnienia. Na rynku istnieje sporo produktów i karm dla psów o właściwościach antyoksydacyjnych, czyli takich, które opóźniają procesy degeneracji komórkowej, tym samym opóźniając procesy starzenia. Najlepiej znane antyoksydanty to: witaminy A, C, E, selen, kwas moczowy, cynk i miedź; ograniczają zdecydowanie skutki działania reakcji utleniania i równoważą wszelkie procesy metaboliczne. Należy pamiętać, że każdy błąd w psiej diecie może owe procesy, niestety, przyspieszyć.

Oto kilka zasad według których należy komponować menu dla seniora:

  • ograniczamy ogólną ilość pożywienia o jakieś 20% z powodu zmniejszonej aktywności fizycznej psa;
  • zwiększamy nieznacznie ilość białka ( około 28%) dla utrzymania zrównoważonej diety;
  • zwiększamy ilość witamin;
  • zwiększamy ilość błonnika w celu pobudzenia jelit do pracy (przyspieszenie przemiany materii zwolnionej przez procesy starzenia).

W przypadku starego psa dobrze jest podawać gotową i pełną karmę dietetyczną, specjalistyczną dla seniorów. Suchą karmę dobrze jest wcześniej namoczyć w ciepłej wodzie, a tę z puszki podgrzać nieznacznie na kilka minut przed podaniem.

Psi seniorzy mają zazwyczaj mniejszy apetyt, często też zmieniają swoje preferencje żywieniowe. Warto dlatego podawać mniejsze porcje, ale zdecydowanie częściej. Aby zwiększyć apetyt pupila należy używać pokarmu o intensywnym aromacie. Ten lepiej zachowuje się w żywności, która nie jest długo przechowywana w pojemnikach. Podsumowując, jeżeli przygotowujesz menu dla psiego seniora, rób to świeżo, często, niezbyt dużo i ciepło!

 

Źródło: Pierre Rousselt-Blanc, Larousse, Larousse Paris 2006.