Karma otoczona fosą przeciw mrówkom

Czasami małe szkodniki sprawiają, że stajemy się bezradni. Jeżeli wy też częściej niż psa karmicie wszędobylskie mrówki zobaczcie, jak z problemem poradził sobie kreatywny internauta. Z takimi zabezpieczeniami już nigdy nie staniecie się opieką społeczną dla tych owadów!

W swoich żarłocznych zapędach mrówki nie mają litości. Jakoś nie dociera do nich, że jedzenie które stawiacie na podłodze, jest posiłkiem dla waszego pupila, a nie hojną darowizną dla ich kolonii. Kiedy miska naszego psa lub kota zostanie wypełniona pyszną karmą, często docierają do niej zanim zrobi to pyszczek naszego zwierzaka. Jeżeli od lat prowadzicie bezowocną kampanię przeciwko sześcionogim głodomorom, nie poddawajcie się – nie jesteście sami. Zanim w akcie desperacji zaczniecie truć wszystkich na około chemikaliami ze sklepu, dajcie szansę prostszym rozwiązaniom. Oto sposób w jaki problem insektów w misce kota rozwiązał jeden z użytkowników serwisu Instructables.com.

Wodna zapora przeciw pasożytom

Chociaż kryjący się pod pseudonimem Thinkenstein internauta, przedstawia się jako mieszkaniec Puerto Rico to problem, z którym musi sobie radzić nie jest wcale taki egzotyczny. Wystarczy weekend na Mazurach, żeby na własnej skórze przekonać się jak zawziętym i złośliwym gatunkiem są niepozorne mrówki. Oto jak uchronić przed nimi psi lub koci posiłek bez wylewania wszędzie wokół betonu.

Konstruujemy domową fosę

Potrzebujemy trzech pojemników, wody no i jedzenia, na które od tej pory mrówki będą patrzeć tylko z zazdrością i z bezpiecznej odległości. Centralnym elementem jest oczywiście miska z karmą. Naczynie, w którym Thinkenstein karmił swojego kota, idealnie pasowało do plastikowego pojemnika na płyty kompaktowe. Taką konstrukcję troskliwy pan umieścił w jeszcze jednym, odrobinę większym pojemniku. A ten bez cienia litości wypełnił wodą. Pojemnik na CD dodatkowo przykleił wodoodpornym klejem, tak aby nie zmieniał swojego położenia.

Najważniejsze, żeby odległość między krawędziami środkowego i zewnętrznego naczynia była na tyle duża, by mrówka nie była w stanie jej pokonać bez pływania. Jak przekonuje internauta insekty raczej tego nie robią. No i pamiętajcie żeby rozmiar takiej konstrukcji nie przeszkodził waszemu pupilowi w smacznym posiłku. Wykonanie opisanego zestawu praktycznie nic nie kosztuje. Dla porównania dostępne w sklepach miski z ochroną przed mrówkami to koszt około dwudziestu złotych.

 

Mateusz Albin