Kamień nazębny u psów nie tylko problem kosmetyczny

Częstym powodem wizyt psów i kotów u lekarza weterynarii jest nieładny zapach z jamy ustnej. O ile u psów stróżujących, żyjących głównie na podwórku zły stan zębów może pozostać długo niezauważony, o tyle u domowych pupili, z którymi właściciel na co dzień rozmawia, bawi się, a często także śpi (ciężko odmówić kotu spania przy naszej poduszce), nieprzyjemny oddech szybko staje się uciążliwym problemem.

Kamień nazębny to problem wielu psów i kotów. Kamień nazębny to problem wielu psów i kotów. Źródło: Shutterstock

U zwierząt przyczyną tego stanu jest najczęściej odkładanie się kamienia nazębnego. Predyspozycje do tego problemu mają zwierzęta jedzące mokra karmę (puszkową lub gotowaną), ale nie bez znaczenia jest też genetyka. Yorkshire terriery i inne psy małych ras mają największą skłonność do gromadzenia się osadu. Pierwsze objawy pojawiają się u nich  już w bardzo młodym wieku (2-3 rok życia). Psy te powinny mieć oczyszczaną jamę ustną mniej więcej co 2-3 lata. Wady zgryzu oraz przetrwałe zęby mleczne to kolejne przyczyniające się elementy.

Kamień na zębach oprócz nieprzyjemnego oddechu powoduje choroby przyzębia.

Odsłania szyjki zębowe i przyczynia się do zapalenia dziąseł. Towarzyszącymi objawami mogą być niechęć do jedzenia, szczególnie twardego pokarmu, a w skrajnych przypadkach można zauważyć także krwawienia z jamy ustnej.

Rekomendowane produkty:

 

Usuwanie kamienia odbywa się za pomocą aparatu ultradźwiękowego w gabinecie weterynaryjnym w trakcie znieczulenia ogólnego.

Niestety nie da się uniknąć lekkiej narkozy, gdyż choć sam zabieg jest niebolesny, zwierzęta reagują histerycznie na dźwięk wydawany przez aparat podczas czyszczenia (łatwo sobie to wyobrazić gdy wspomnimy własne wizyty u dentysty). Większe złogi można usunąć mechanicznie odłupując je specjalnymi narzędziami stomatologicznymi.

Jak powszechnie wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć. Zbieranie się osadu można spowolnić przyzwyczajając psa do specjalnych szczoteczek i past smakowych. Dla niechętnych do takich zabiegów istnieją liczne suplementy dodawane do wody lub jedzenia. Przy okazji neutralizują zapach z pyska. Psom i kotom, u których dochodzi do szybkiego gromadzenia się kamienia lepiej jest podawać pokarm suchy – twarde granulki dobrze oczyszczają zęby. Psom dodatkowo można kupować smaczne gryzaki. Warto wybrać się do lekarza weterynarii na kontrolę stanu uzębienia przynajmniej raz do roku.