Joga ze zwierzętami hitem w Londynie

Zajęcia jogi pomagają w odzyskaniu wewnętrznej równowagi i poprawiają samopoczucie zestresowanym ludziom na całym świecie. Nic zatem dziwnego, że joga stała się szczególnie popularną metodą terapii zwłaszcza wśród mieszkańców najlepiej rozwiniętych krajów na świecie. Z roku na rok rośnie także jej popularność w Polsce. Tymczasem w Anglii pojawiła się moda na uprawianie jogi z udziałem zwierząt.

Zajęcia ze zwierzętami pozwalają lepiej zrozumieć czworonogi Zajęcia ze zwierzętami pozwalają lepiej zrozumieć czworonogi Źródło: Pixbulls

Coraz więcej osób zamieszkujących stolicę Anglii zabiera na zajęcia jogi swoje czworonogi. Dzięki temu skuteczność ćwiczeń jest większa, a dodatkowo korzyści z zajęć wynoszą także psy biorące udział w sesjach. Ten rodzaj terapii określany jest od niedawna słowem doga. W Londynie odmianę jogi z psami spopularyzowała wychowana w Szwajcarii Mahny Djahanguiri. Ta znana instruktorka jogi przez wiele lat pomagała ciężko chorym dzieciom, ale obecnie pracuje głównie z dorosłymi i ich czworonogami. Sesje polegają na wykonywaniu odpowiednich ruchów i są połączone z nauką prawidłowego oddychania. Większość czworonogów jest początkowo zdezorientowana przebywaniem w sali pełnej ludzi i innych psów. Na szczęście doświadczenie pokazuje, że zwierzaki szybko przyzwyczajają się do swojego towarzystwa i chętnie towarzyszą swoim opiekunom w ćwiczeniach.

Mahny Djahanguiri odpiera krytyczne uwagi, że ludzie zamiast z czworonogami mogliby ćwiczyć wykorzystując różne przedmioty. Instruktorka podkreśla, że w joga ma na celu także poprawę więzi z bliskimi i otoczeniem. Gdy ludzie przychodzą na zajęcia ze swoimi czworonogami mają możliwość udowodnienia swoim ulubieńcom jak wiele dla nich znaczą. Jednocześnie same czworonogi dzięki zajęciom rozwijają swoje umiejętności społeczne. Przede wszystkim oswajają się z przebywaniem w otoczeniu innych ludzi i zwierząt, których do tej pory nie znały. W rezultacie po odbyciu kilku sesji stają się spokojniejsze i łagodniejsze oraz nie reagują agresją na widok innych czworonogów.

Na jogę ze zwierzętami uczęszczają najczęściej kobiety wykonujące różne prace poza domem, które chcą zrewanżować się swoim czworonogom za pozostawianie ich przez wiele godzin w samotności. Zdaniem Mahny Djahanguiri podobne zajęcia powinny się odbywać także w schroniskach dla bezdomnych zwierząt. Wówczas przebywające tam czworonogi rzadziej cierpiałyby na apatię i depresję. Jak zapewnia instruktorka, w takich sesjach mogą brać udział wszystkie psy bez względu na wiek czy rasę. Szczegółowe informacje na temat zajęć prowadzonych przez Mahny Djahanguiri można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej instruktorki dostępnej pod adresem http://www.dogamahny.co.uk/.

 

Źródło: BBC, CBSNews