Joanne K. Rowling i jej Szafir

Wielcy ludzie mają często wielkie serca. Nie inaczej było w przypadku Joanne K. Rowling. Pisarka, znana ze stworzenia cyklu książek o przygodach Harry’ego Potter’a, w 2007 roku adoptowała psa. Oczywiście, mając wystarczająco dużo pieniędzy, mogła kupić najdroższego psa z najbardziej renomowanej hodowli. Postanowiła jednak, że woli uratować życie zwykłego psiaka, który po prostu potrzebuje drugiej szansy.

Źródło: PixBulls

Rowling razem z całą rodziną wybrała się do małej organizacji ratującej psy - Scottish Rescuing Center. Trzeba nadmienić, że razem z państwem Rowling po nowego członka rodziny pojechał również ich pies - Jack Russel Terrier o imieniu Butch. Rodzina przeszła się po całym centrum i w końcu zakochała w suczce imieniem Sapphire.

Co ciekawe pracownicy i właściciele fundacji nie zorientowali się, kto do nich przyszedł. O tym, że przyszła do nich sławna pisarka, dowiedzieli się dopiero, kiedy poprosili o skromny datek na rzecz fundacji – standardowe 30-50 funtów za każdego adoptowanego psa. Rowling wypisała czek na tysiąc dolarów. Wtedy Celia Fernie (właścicielka) doszła do wniosku, że ma do czynienia z kimś sławnym. Jak sama wspomina: „Pierwszą rzeczą, jaką zauważyłam, była suma pieniędzy przekazanych na rzecz naszej fundacji. Potem zaważyłam nazwisko, jakim się podpisała, i zorientowałam się kim jest. Powiedziałam tylko – oh, nie rozpoznałam Pani! A ona uśmiechnęła się ze zrozumieniem. To urocza kobieta. Cała jej rodzina to mili ludzie”.

J.K Rowling adoptowała czteroletnią suczkę charta. Szafir (bo tak brzmi po polsku imię suczki) to „emerytowany” pies wyścigowy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak okrutny jest świat wyścigów. Ci, którzy chcą tylko czerpać zyski z tego biznesu, trzymają swoje psy w małych klatkach. Zwierzęta są pozbawione kontaktu z człowiekiem. Kiedy nie są wystarczająco szybkie lub zaczynają przegrywać, ich właściciele zabijają je, aby zrobić miejsce dla szybszego psa. Jeśli psiak ma więcej szczęścia trafia do schroniska. Fundacja Scottish Rescuing Center pomaga wszystkim chartom i psom podobnym do tej rasy. Odbiera je od właścicieli i stara się znaleźć im nowy kochający dom, aby nie musiały się już ścigać i były po prostu domowymi zwierzakami.

61-letnia Celia zazwyczaj, zanim przekaże nowej rodzinie jednego ze swoich podopiecznych, pyta o warunki, w jakich będzie żyć zwierzak. Czy będzie miał dostęp do ogrodu i czy posesja jest właściwie ogrodzona, aby pies nie mógł przeskoczyć płotu. Jednak w przypadku Rowling te pytania były zbędne, ponieważ właścicielka centrum ratunkowego dla psów, wiedziała, że Szafir jest w dobrych rękach. Pieniądze, które pisarka przekazała fundacji, zostały przeznaczone na leczenie innych psich podopiecznych centrum.

Szafir zamieszkała razem z rodziną Joanne Rowling w jej domu w Edynburgu, w Szkocji. Właścicielka fundacji poprosiła pisarkę, aby ta wysłała jej kilka zdjęć z nowego domu Szafirki. Rowling wysłała 3 zdjęcia. Ukazały się one na stronie fundacji w zakładce "Harry Potter page".