Jeździsz z psem? Musisz obejrzeć ten film

W Polsce nie ma przepisów regulujących, jak dokładnie należy przewozić zwierzęta w samochodzie.  Kodeks drogowy nakazuje jedynie, aby transportować je w sposób bezpieczny i nieograniczający kierowcy widoczności oraz możliwości ruchu. Ale co to właściwie znaczy? Jak ograniczyć niebezpieczeństwo w razie ewentualnego wypadku?

Jak przewozić psa bezpiecznie? Jak przewozić psa bezpiecznie?

Podróżowanie ze zwierzęciem, które nie jest właściwie zabezpieczone, może być niebezpieczne nie tylko dla niego, ale i dla współpasażerów. Pies czy kot swobodnie poruszający się po samochodzie może nie tylko rozpraszać uwagę kierowcy czy przysłaniać mu widoczność, lecz także np. wskoczyć na pedały i tym samym narazić wszystkich na niebezpieczeństwo.

Ale czy pasy albo klatka przeznaczone dla zwierząt są rozwiązaniem idealnym? Okazuje się, że nie zawsze.   Subaru, marka przykładająca szczególną wagę do bezpieczeństwa, wykonała specjalne testy z udziałem manekinów imitujących kilka ras psów w Center for Pet Safety. Okazało się na przykład, że specjalne uprzęże mające chronić pupila w razie wypadku, są nieskuteczne - przy zderzeniu czołowym pasy pękały, a pies z dużą siłą szybował do przodu, co zagrażało nie tylko jego życiu, ale także kierowcy, co dobrze widać na filmie. Ujawniając wyniki badań, Subaru chce zwrócić uwagę na kwestię bezpiecznego transportu zwierząt.