Jeśli twój pies ma udar - co zrobić!

Wiemy już, że najlepszą rzeczą, którą możemy zrobić, jeśli podejrzewamy, że nasz pies mógł doznać udaru, jest jak najszybsze szukanie pomocy u weterynarza! Pamiętajmy, że od naszych decyzji zależy zdrowie zdrowie a nawet życie naszego pupila - lepiej dmuchać na zimne niż zlekceważyć objawy potencjalnie groźnej choroby! Co możemy jednak zrobić zanim psa zobaczy weterynarz?

Jeśli Twój pies ma udar Jeśli Twój pies ma udar Źródło: internet

      Przede wszystkim zachowaj spokój! Jeśli twój pies faktycznie ma udar, to będzie potrzebował wszystkich twoich sił, aby przeżyć i wyzdrowiej - przestać więc histeryzować, trzymaj nerwy na wodze - tylko spokój może uratować was oboje.

       Upewnij się, że psu jest wygodnie. Umieść go w cichym i ciepłym miejscu. Podłóż pod niego miękkie posłanie lub koc i odsuń sąsiednie meble, aby nie mógł się wstając o nie uderzyć albo zranić. 
   
     Jeśli pies nie wstaje, przekładaj go co pół godziny na inny bok, aby zmniejszyć ryzyko zapalenia płuc z powodu gromadzenia się krwi po jednej stronie ciała.

     Umieść pojemnik z wodą blisko pyska psa, aby mógł się z niego napić nie wstając. Jeśli natomiast nie chce pić, to zwilżaj mu dziąsła mokra szmatką.

Źródło: internet
     Koniecznie natychmiast po zauważeniu objawów zadzwoń do lekarza weterynarii i zamów pilną wizytę. Jeśli objawy pojawiły się w nocy poszukaj całodobowej kliniki i bezzwłocznie zawieź tam psa. 

     Zanotuj wszystkie objawy, aby móc opowiedzieć o nich lekarzowi. Ważne jest zanotowanie siły i długości występowania poszczególnych symptomów tak, żeby lekarz mógł szybko zdiagnozować stopień ciężkości udaru i wdrożyć odpowiednie leczenie.

     Bardzo ważne jest także, abyś zrozumiał, co lekarz weterynarii może zrobić dla twojego psa. Jeśli faktycznie doszło do udaru to najważniejsze jest za pomocą odpowiednio dobranych leków i opieki medycznej zminimalizowanie obrzęku  i zmaksymalizowanie dopływu tlenu do mózgu. Ważne jest także niedopuszczenie do odwodnienia i zapewnienie zwierzakowi odpowiedniego komfortu także psychicznego. W tym miejscu także niezwykle istotne jest zachowanie przez ciebie spokoju. Pamiętaj, że twój chory pies musi otrzymywać od ciebie pełne wsparcie, a nie odczuwać twoich nerwów i paniki!

Opracowane na podstawie: http://www.wikihow.com/Recognize-a-Stroke-in-Dogs