Jeden czy więcej kotów?

Takie pytanie stawia sobie niejeden kociarz. Na co się zdecydować? Czy lepiej mieć tylko jednego kota, czy może zdecydować się na kilka zwierząt? Jak zawsze w takich sytuacjach decyzja nie jest prosta i zależy od co najmniej kilku czynników. Rozważmy najważniejsze za i przeciw posiadaniu większej liczby kotów.

Źródło: Shutterstock

Głównym argumentem za posiadaniem więcej niż jednego kota jest możliwość zapewnienia zwierzętom wzajemnego towarzystwa. Jeśli chcemy mieć pupila, a przez większą część dnia nie ma nas w domu, decyzja o powiększeniu liczby kocich lokatorów może okazać się słuszna.

Dobrze dobrane koty będą potrafiły zająć się sobą nawzajem i na pewno wspólne przebywanie wyjdzie im na dobre. Aby relacje pomiędzy kotami ułożyły się poprawnie możemy wziąć rodzeństwo z jednego miotu lub koty, które dotychczas mieszkały razem. Takie pary możemy znaleźć na przykład w schronisku. Wprowadzenie nowego kota w momencie, kiedy w mieszkaniu znajduje się już jeden osobnik, zawsze jest ryzykowne. Wymaga to większego wyczucia i staranności podczas przeprowadzania całej procedury.

Posiadanie wielu kotów może powodować także problemy. Najważniejszym argumentem przeciwko takiej decyzji jest obawa przed pojawieniem się zaburzeń w kociej grupie. Każda zmiana jest dla kota stresująca, a niestarannie przeprowadzone wprowadzenie nowego osobnika może spowodować, że nasze spokojne życie zmieni się w koszmar. Główne problemy jakie mogą wystąpić przy posiadaniu większej liczby kotów to znaczenie mieszkania moczem, załatwianie się poza kuwetą, agresja lub samookaleczenia się najwrażliwszych osobników.

Decyzję o posiadaniu kolejnego kota trzeba bardzo dobrze przemyśleć. Może zdarzyć się, że pojawienie się drugiego i trzeciego kota nie wpłynie na całą grupę, a na przykład czwarty zwierzak wywróci wszystko do góry nogami. Koty, mimo że potrzebują mniej przestrzeni niż psy, cenią sobie swobodę i komfort. Jeśli zadbamy o ich podstawowe potrzeby i właściwie dobierzemy towarzysza, mamy bardzo duże szanse, że cały proces się powiedzie. Jeśli jednak zaniedbany te kwestie, możemy być praktycznie pewni, że czeka nas wiele problemów, których mogliśmy przecież uniknąć.