Jaskra dotyka także zwierzęta

Wiadomo jak ważną funkcję pełni narząd wzroku u naszych zwierząt. Niedowidzące psy i koty w podeszłym wieku nie wzbudzają zdziwienia, ponieważ ta przypadłość jest uznawana za jeden z naturalnych objawów starzenia się. Jednak młode zwierzęta również mogą być narażone na utratę wzroku. Jedną z przyczyn takiego stanu może stać się jaskra.Należy chronić oczy pupila przed szkodliwymi czynnikami. Należy chronić oczy pupila przed szkodliwymi czynnikami. Źródło: buzfeed

Choroba ta pojawia się niespodziewanie i postępuje wyjątkowo szybko. Ważne jest zatem, aby każdy właściciel czworonoga zdawał sobie sprawę z jej powagi i umiał natychmiast zareagować po pojawieniu się pierwszych objawów.

W oku znajdują się dwie komory wypełnione płynem, który jest w nich cały czas produkowany. W warunkach fizjologicznych nadmiar cieczy jest na bieżąco usuwany. Jeśli dojdzie jednak do zaburzeń w odpływie płynu, efektem będzie wzrost ciśnienia śródgałkowego. Często nie jesteśmy w stanie stwierdzić przyczyny wystąpienia takich nieprawidłowości. Ich skutkiem jest uszkodzenie nerwu wzrokowego, co oznacza, że nieleczona jaskra doprowadza do utraty wzroku.

Wyróżniamy jaskrę pierwotną (wrodzoną) oraz rozwijającą się wtórnie do innych chorób oczu (np. po zwichnięciu soczewki, zapaleniach, nowotworach, urazach). W obu przypadkach zwierzęta  wykazują objawy bólowe. Źrenica ulega poszerzeniu i ma nieregularny kształt, a rogówka staje się obrzękła. Właściciel zauważa, że jego pies lub kot unika oświetlonych pomieszczeń, nadmiernie łzawi, zaciska powieki i drapie się po okolicy głowy. Oko jest silnie zaczerwienione. Bardzo ważna jest jak najszybsza interwencja chirurgiczna. Jeżeli ciśnienie śródgałkowe utrzymuje się powyżej wartości 40mmHg przez dłużej niż dobę, dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i tym samym ślepoty. Leczenie farmakologiczne umożliwia jedynie zmniejszenie ilości produkowanej cieczy oraz zwężenie źrenicy.

Celem postępowania leczniczego jest przede wszystkim próba zachowania zdolności widzenia, uśmierzenie bólu oraz opóźnienie wystąpienia jaskry w drugim oku w przypadku jaskry pierwotnej. Jeśli zwierzę zostanie przyprowadzone do lekarza zbyt późno, często jedynym sposobem zmniejszenia cierpienia jest usunięcie gałki ocznej. Choć brzmi to dość drastycznie, dla psa lub kota z jaskrą staje się ogromną ulgą. Jednak życie zarówno zwierzęcia jak i jego właściciela ulega zmianie, szczególnie jeśli konieczne było usunięcie obu gałek ocznych. Zwierzę uczy się lepiej korzystać z pozostałych swoich zmysłów, a właściciel często musi zmienić warunki mieszkaniowe i zwyczaje na wspólnych spacerach. Warto więc przy pierwszych objawach jaskry skorzystać z pomocy lekarza weterynarii.