Japoński kot przynosi szczęście

Lubisz pomagać szczęściu? Spraw sobie kota. Najlepiej japońskiego kociaka z uniesioną łapą, który od wieków zapewnia dobrobyt i szczęście wszystkim Japończykom. Maneki Neko ma jeszcze jedną zaletę: nie trzeba go karmić. Jest z porcelany.

Maneki Neko jest obecny niemal wszędzie. Maneki Neko jest obecny niemal wszędzie. Źródło: shutterstock

W domach mieszkańców Japonii swoje zacne miejsce zajmuje Maneki Neko. Kot nie byle jaki bo taki, o którego nie trzeba wcale dbać, poza zapewnieniem mu odpowiedniego miejsca. Wszystko dlatego, że Maneki Neko to po prostu figurka.

Ci, którzy mieli okazję być w Japonii, z pewnością potwierdzą, że Maneki Neko jest obecny niemal wszędzie. To tzw. kot powitalny, zapraszający. Mały, uroczy kotek z krótkim ogonkiem i podniesioną w geście powitalnym łapką skierowaną wnętrzem do przodu. To tradycyjny gest powitania w Japonii. I nie powinno dziwić, że gości zarówno w domach, jak i sklepach czy biurach, skoro uchodzi za symbol szczęścia i bogactwa. Inaczej mówiąc, ten, kto go ma, zapewnia sobie pomyślność. Zwykle ustawiany jest przy wejściu z racji swojej powitalnej postawy.

Maneki Neko nie wziął się jednak znikąd, a jego powstanie owiane jest legendą. Według niej  kurtyzana Usugumo miała kota, któremu jeden z jej adoratorów ściął głowę w przypływie złości. Właścicielka bardzo rozpaczała po śmierci swojego pupila, zatem inny adorator polecił wykonanie jego podobizny z podniesioną jedną łapką. Figurka przysporzyła kurtyzanie wielu gości i stała się symbolem ich przyciągania. Nic zatem dziwnego, że dziś zdobi wejścia zarówno domostw, jak i rozmaitych biur, restauracji itd.

Kolor figurki oznacza jej przeznaczenie: biała przynosi szczęście, złota pieniądze, a czarna - chroni przed złem. Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Figurki Maneki Neko wykonane są najczęściej z porcelany i gliny, choć zdarzają się też koty z innych tworzyw. Przez długi czas były to figurki całkowicie statyczne, jednak udoskonalenia dosięgły także je i  teraz bardzo często można spotkać Maneki Neko z wbudowanym mechanizmem, dzięki któremu łapka naprawdę się porusza. A to jeszcze nic, bo coraz częściej są także przyozdabiane kokardkami, wstążkami, dzwoneczkami, itd. Kreatywność producentów jest naprawdę spora, co niestety nie zawsze dodaje uroku Maneki Neko. Ba! Czasem go nawet odbiera, czyniąc z uroczego kotka kolejny, kiczowaty gadżet. Wszystko z myślą o turystach odwiedzających Japonię, którzy lubią Maneki Neko zabierać ze sobą jako pamiątkę.

Ogromne znaczenie ma kolor Maneki Neko. Największą popularnością cieszą się trójkolorowe uznawane za te, które przynoszą szczęście w największym stopniu. Na drugim miejscu plasują się białe. Złote podobno przyciągają bogactwo, czerwone chronią przed chorobami i złymi duchami, różowe przynoszą szczęście w miłości, a czarne (choć rzadko spotykane) są traktowane jako talizman przeciw złu.

Popularność Maneki Neko zaczęła zataczać coraz szersze kręgi, zatem nic dziwnego, że stał się on ulubieńcem nie tylko Japończyków. Moda na urocze kotki powędrowała w świat zapewne w dużej mierze dzięki turystom, którzy spopularyzowali je w swoich krajach, ale nie na tak szeroką skalę, jak ma to miejsce w Japonii. Nie zdziwmy się zatem, jeśli gdzieś u znajomych czy w knajpce ujrzymy pozdrawiającego nas kota.