Jakie składniki powinny się znaleźć w diecie psa z problemami skórnymi

O tym jak ważna jest prawidłowo zbilansowana dieta w życiu psa niech świadczy fakt, że zbyt mała lub zbyt duża ilość składników odżywczych powoduje zmiany funkcjonalne skóry, które dla właściciela na początku objawiają się niezadowalającą jakością sierści. 

Źródło: Shutterstock

Chcąc zapewnić psu (na każdym etapie jego wzrostu) prawidłowy rozwój wszystkich tkanek, w tym skóry, najlepszą metodą zawsze jest stosowanie diety pokrywającej zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze w stopniu adekwatnym do aktualnej kondycji, stanu fizjologicznego. Jeżeli właściciel psa zauważa jakiekolwiek niepokojące objawy, pogorszenie kondycji skóry lub pokrywy włosowej, powinien wziąć pod uwagę także rodzaj karmy, którą żywi swojego psa.

Mimo braku niepokojących objawów w ciągu całego roku, objawy wskazujące na niedostateczną ilość składników odżywczych mogą manifestować się szczególnie w okresach zwiększonego zapotrzebowania na składniki diety, które mają wpływ na funkcje skóry. Przykładowo w okresie intensywnej wymiany sierści zwiększa się zapotrzebowanie na białko i aminokwasy siarkowe, składniki mineralne (siarkę, miedź, cynk) oraz witaminy z grupy B (szczególnie pirydoksynę i ryboflawinę). Uzupełnienie diety w te składniki w okresie takiego zwiększonego zapotrzebowania powinno dać korzystny efekt.

Jeżeli problem nie ustępuje mimo wzbogacenia diety w ww. składniki istnieje potencjalna przyczyna może leżeć po stronie jakości diety. Komercyjne diety suche poprzez zawartość przeciwutleniaczy syntetycznych mogą powodować powstawanie lokalnych zmian o charakterze zapalnym. Nieprawidłowy skład kwasów tłuszczowych nienasyconych lub niedostateczne ich zabezpieczenie przed utlenieniem przy jednocześnie wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych nasyconych ma bezpośredni wpływ na funkcje błon komórkowych w tym tych budujących komórki skóry. Brak płynności błony komórkowej powoduje przerywanie jej ciągłości przez co skóra nie stanowi tak szczelnej bariery przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych.

 

POLECANE PRODUKTY

 
Źródło: www.butik.zpazurem.pl
 
Źródło: www.butik.zpazurem.pl