Jakie rasy psów pasują do twojej osobowości? cz. I

“Wy nie wiecie, a ja wiem, jak rozmawiać trzeba z psem” pamiętacie tę piosenkę z Akademii Pana Kleksa? Dziś psi język to już nie taka tajemnica. Co więcej, możecie sprawdzić, z jaką rasą psa dogadacie się najlepiej, na podstawie Waszego typu osobowości!


Źródło: Shutterstock

Jesteś bardziej gadatliwy i otwarty, czy skupiony i zamknięty w sobie? Wolisz mędrca szkiełko i oko, a może opierasz się na intuicji? Właśnie na takich obszarach skupia się teoria osobowości Myers-Briggs Type Indicator, w skrócie MBTI. Jej autorzy podzielili ludzkie zachowania według czterech głównych wskaźników - tego skąd czerpie się energię, jak zbiera informacje, w jaki sposób podejmuje decyzje oraz jaki styl życia się prowadzi. W każdym z tych obszarów wyróżnili dwie przeciwstawne do siebie opcje: ekstrawersję i introwersję, poznanie i intuicję, myślenie i odczuwanie oraz osądzanie i obserwację. Idąc dalej sformułowali 16 typów osobowości, opartych na preferencjach. Dobrze jednak pamiętać, że osobowość w ciągu życia trochę się zmienia i od czasu do czasu sprawdzać swój zestaw za pomocą testu.

Psy również mają swój charakter, a dodatkowo, w przypadku rasowych czworonogów na jego kształt mają wpływ hodowcy. Inne cechy były pożądane u psów do towarzystwa, inne u pasterzy, a jeszcze inne u psów myśliwskich.

Podpowiadamy więc, jak najlepiej dogadać się z psem, na podstawie osobowości według MBTI!

"I" jak introwertyk. 


Osobowość: ISTJ - Introwertyk, Percepcjonista, Myśliciel, Sędzia 

Rasa: Pekińczyk

W małym ciele - wielki duch! Z pekińczykiem się nie zadziera, jego warto szanować. Jeśli doceniasz logiczną analizę, jesteś uporządkowany i wolisz praktyczne rozwiązania, znajdziesz wspólny język z pieskiem tej rasy. On też lubi porządek.
Pekińczyk


Osobowość: ISFJ - Introwertyk, Percepcjonista, Uczuciowiec, Sędzia 

Rasa: Owczarek niemiecki

Powiedzenie “Wierny jak pies” powstało chyba z myślą o owczarku niemieckim. Ma wszystko na oku i reaguje na każde skinienie, ale też można mu wiele powierzyć - świetnie opiekuje się dzieciakami. Będzie doskonałym psem dla kogoś, kto ceni współpracę i jest empatyczny, ale najważniejsze sprawy rozstrzyga w sercu.
Owczarek niemiecki


Osobowość: ISTP - Introwertyk, Percepcjonista, Myśliciel, Obserwator

Rasa: Rhodesian ridgeback

Ten samotny poszukiwacz przygód rodem z Afryki świetnie dogada się z Tobą, jeśli jesteś energiczny i elastyczny. Podobnie jak Ty, jest świetnym obserwatorem, ale nie będzie siedział w kąciku. Pojedzie z Tobą na rajdowe bezdroża albo posurfować. Nie będziecie się razem nudzić.
Rhodesian ridgeback


Osobowość: ISFP - Introwertyk, Percepcjonista, Uczuciowiec, Obserwator 

Rasa: Shiba Inu

Wesoły pyszczek, ale w sercu zen, taki jest shiba. Jeśli Ty też jesteś pogodnym, życzliwym obserwatorem, na pewno dobrze ułoży się Wam wspólne życie z tym psiakiem. Shiba odnosi się do świata z przyjazną rezerwą. Malujesz albo ćwiczysz jogę? Rudzielec pokontempluje razem z Tobą.
Shiba Inu


Osobowość: INTJ - Introwersja, Intuicja, Myślenie, Osądzanie

Jack Russel terrier

Ten spryciarz potrafi być posłuszny, ale ma swój rozum. Zupełnie jak Ty. Lubicie swoją przestrzeń i czas tylko dla siebie. Ale gdy przychodzi do działania w grupie, chętnie podejmujecie inicjatywę. Z tym psem analityczna osoba zrozumie się bez słów.
Jack Russel terrier

Osobowość: INTP - Introwertyk, Intuicyjny, Myśliciel, Obserwator 

Rasa: Chow chow

Król nie potrzebuje towarzystwa, by dobrze się czuć ze sobą. Taki jest chow chow, zna swoją wartość. Niekoniecznie lubi przebywać w tłumie, za to doceni towarzystwo przyjaciela. Jesteś pewny siebie, ale wśród bliskich? Chow chow ma podobnie, więc będziecie do siebie pasować.
chow chow


Osobowość: INFJ - Introwertyk, Intuicyjny, Uczuciowiec, Obserwator

Rasa: Owczarek australijski

Jak każdy owczarek, dba przede wszystkim o stado, spala się pomagając innym. Brzmi znajomo? Nie jesteś ufny, a ostrożny i ważne są dla Ciebie zasady? W takim razie ten kudłacz to idealny partner dla Ciebie.
Owczarek australijski


Osobowość: INFP - Introwertyk, Intuicyjny, Uczuciowiec, Obserwator 

Rasa: Terier tybetański

Ten terrier nie będzie machał przyjaźnie ogonem do każdego, za to przyjacielowi poświęci się bezgranicznie. Jeśli zachowujesz się podobnie, to nadajecie na tych samych falach. Tybetańczyk raczej nie będzie zachęcał Cię do zabaw, ale gdzie się nie obejrzysz, on będzie zawsze przy Tobie.
Terier tybetański