Jakie czynniki decydują o jakości karmy dla psa?

Kupując karmę dla psa (niezależnie od rodzaju) chcemy mieć pewność, że jej jakość jest wysoka i że skład został tak dopracowany, aby dostarczyć psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W jaki sposób wybrać spośród tak wielu karm tą najlepszą?

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Problem weryfikacji jakości karm wydaje się zagadnieniem, z którym przeciętny właściciel psa nie jest w stanie sobie poradzić. Różne bowiem czynniki decydują o postrzeganiu danej karmy jako tej najlepszej. Producenci karm sami podzielili rynek na wiele kategorii, a pozycjonowanie karmy w danym segmencie cenowym w wielu przypadkach jest oparte bardziej na działaniu marketingowym niż na realnych właściwościach danej karmy. Możemy mieć zatem karmę segmentu premium, która pod względem jakości jest taka sama, jak inna karma z poziomu standard.

Na co więc zwracać uwagę wybierając karmę dla swojego psa?

Przede wszystkim najważniejszym elementem jest zdanie sobie sprawy, że żywienie psa nie może być oparte na monodiecie (codziennie to samo, przez długi okres czasu). Możliwa jest, a nawet zalecana, częsta zmiana karmy: inny producent, inny skład surowcowy lub inny kształt krokietów. Niwelujemy wtedy ryzyko pojawienia się niedoborów niektórych składników, a sami mamy poczucie bezpieczeństwa, że nawet jeżeli raz zdarzy się „zły wybór”, błąd ten nie będzie musiał być powielany – karma raz wybrana nie musi być stosowana aż do końca życia danego psa. Dlatego nie bójmy się zmian. Rynek karm gotowych ewoluuje, powstają nowe produkty, którym warto się przyjrzeć i je wypróbować.

Ważnym, o ile nie decydującym czynnikiem, który powinien być brany pod uwagę przy wyborze karmy dla psa jest jej skład surowcowy. Im więcej w niej mięsa i produktów pochodzenia mięsnego, tym bardziej nadaje się ona do karmienia naszego zwierzęcia. Mimo że pies jest zwierzęciem względnie mięsożernym, tzn. oprócz mięsa trawi także składniki węglowodanowe, mimo to nie mogą one przeważać w karmie.

Obecność w karmie dużej ilości składników dodatkowych (składniki mineralne, witaminowe) świadczy o wyborze niskiej jakości surowców, a producent, chcąc zbilansować karmę zgodnie z normami, musiał wspomóc się premiksami witaminowo-mineralnymi.

O jakości karmy świadczyć może także obecność składników funkcjonalnych takich jak: przeciwutleniacze, konserwanty, substancje zapachowe czy substancje peklujące. Im jest ich więcej tym dłuższy czas przydatności do spożycia, ale mniejsza wartość żywieniowa. Należy podkreślić, że pies może spożywać taką karmę przez całe swoje życie, a obecność konserwantów nie pozostaje bez bezpośredniego wpływu na jego kondycję i zdrowie.

Wielu producentów, chcąc zwrócić uwagę właścicieli na swoje produkty, wykorzystuje w ich produkcji związki lub substancje biologicznie czynne o potencjalnych właściwościach dietoprofilaktycznych w stosunku do wybranych jednostek chorobowych. W takim przypadku należy się zastanowić, czy istnieje realna szansa na pojawienie się takich właściwości przy zaproponowanych ilościach danego związku. Przykładowo, dodatek do karmy suchej 0,001% oleju lnianego nie spowoduje oczekiwanego efektu u psa, natomiast może stanowić czynnik decydujący o wyborze karmy przez właściciela. Ale czy słusznie?

 

Diety specjalistyczne

Pamiętajmy, że żywienie psów to bardzo indywidualna sprawa. Tej samej karmy nie powinniśmy podawać zwierzakom "kanapowym" i tym o wzmożonej aktywności fizycznej. Kupując psa rasowego, mocno zastanówmy się nad jego potrzebami i wymaganiami żywieniowymi. Warto porozmawiać o tym z hodowcą, zgłębić swoją wiedzę, poradzić się psiego dietetyka czy lekarza weterynarii. Na rynku dostępne są karmy specjalistyczne, dedykowane poszczególnym rasom i wymaganiom zwierząt. Odpowiadają na ich dolegliwości zdrowotne, potrzeby żywieniowe związane choćby ze stylem życia, miejscem zamieszkania, czy te związane z postępującym wiekiem.

 

W ramach podsumowania

Wybierając karmę dla psa należy zwracać szczególną uwagę na skład surowcowy gotowej karmy oraz, korzystając z własnej wiedzy (która dzięki temu portalowi może zostać zdobyta), dobierać karmę do aktualnego stanu kondycji i zdrowia psa.