Jaki pies do bloku? Przedstawiamy idealne rasy

Jaki pies może mieszkać w bloku? Wiele osób marzy o psim przyjacielu, kupionym lub adoptowanym. Posiada trochę wolnego czasu, który mógłby wykorzystać na wspólne spacery i zabawy. I tak naprawdę jedyną przeszkodą do podjęcia decyzji o spełnieniu marzenia jest mały metraż mieszkania. Bo przecież odpowiedzialny opiekun nie skaże przyjaciela na ciasnotę. Ale czy słusznie? 

Źródło: pixabay.com

Pies do bloku.

Wśród potrzeb jakie należy zapewnić psiemu przyjacielowi jest miejsce do wypoczynku, spokojnego spożycia pokarmu, napicia się wody i odpoczynku. Własny kąt, który będzie dawał poczucie bezpieczeństwa.

Mały metraż mieszkania nie oznacza od razu “psiej klaustrofobii”, brojenia, niszczenia i innych problemów. Jeżeli zapewnisz psu spokojne miejsce, wówczas wszystkie inne potrzeby takie jak bieganie, zabawa czy nauka mogą być zaspokajane w czasie spacerów. Istnieją przecież małe psy, rasy do mieszkania, które nie potrzebują mnóstwa miejsca i szczególnych warunków bytowych. 

Małe rasy do mieszkania. 

W blokach świetnie się adaptują między innymi takie rasy jak: Shih tzu, Wels Corgi Pembroke, Yorkshire terrier, Mops, Buldog angielski, Buldog francuski, Chihuahua, Maltańczyk, Cavalier king charles spaniel czy Jack Rrussel terrier. Są to małe rasy psów, które do szczęścia nie potrzebują dużej przestrzeni życiowej i spokojnie odnajdą się w małym lokalu.

Jaki pies do bloku? 

Z uwagi na niewielkie metraże mieszkań, osoby chcące posiadać psa, stanowczo powinny rozważyć wielkość czworonoga, z którym chcą dzielić życie. Z uwagi na mniejsze wymagania przestrzenne i ruchowe, rasami polecanymi do mieszkania są rasy małe. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę wybranych ras. 

Shih tzu. 

Shih tzu to niezwykle urokliwa rasa o przyjaznym usposobieniu. Zawsze radosne i piękne. To małe psy. Ich wielkość osiąga 28 do 30 cm w kłębie, natomiast waga waha się pomiędzy 4, a 8 kg. Sierść tej rasy jest gęsta i długa. Charakteryzuje się niezwykłą miękkością. Shih tzu występuje w odsłonie białej, czarnej, łaciatej i trikolorowej.

Ponieważ rasę tą charakteryzuje długa, gęsta sierści i podszerstek, prawidłowa pielęgnacja stanowi clou do pięknego wyglądu.

Długie włosie wymaga codziennego czesania odpowiednią szczotką. Dodatkowo wskazanym jest by sierść Shih tzu kilka razy w tygodniu była wyczesywana specjalnym grzebieniem, który rozczesze ją od nasady do końca. Zabiegi te z pewnością zapobiegną tworzeniu się paskudnych kołtunów, często niemożliwych do rozczesania. Ponieważ dosyć często psy te dotyka alergia skórna, kąpiele powinny odbywać się z użyciem szamponów przeznaczonych specjalnie dla tej rasy.

Poza tym psy te posiadają sporą odporność, zatem rzadko chorują i z reguły cieszą się długim życiem w dobrej formie.

Wels Corgi Pembroke.

Wels Corgi Pembroke to radosne, opiekuńcze i przyjazne uparciuchy. Jest to mała rasa. Ich waga waha się w przypadku psów pomiędzy 10, a 14 kg. W przypadku samic 10-13 kg. Wysokość natomiast mieści się w granicach 20-25 cm w kłębie. Z kolei średnia długość ich życia wynosi 12-15 lat. Wels Corgi Pembroke występuje w umaszczeniu rudym, śniadym, płowym, czarnym podpalanym, jednolitym lub z białymi łatami na nogach, klatce piersiowej, szyi i głowie. Ma gęstą, prostą i wodoodporną sierść o średniej długości oraz gęsty podszerstek. Wymaga dosyć intensywnej pielęgnacji w postaci codziennego szczotkowania. Bywa rozszczekany, co w przypadku tej rasy częściej wynika z entuzjazmu niż z agresji. Z powodzeniem może mieszkać w małym mieszkaniu, jednakże jest psem aktywnym. Zatem należy mu zapewnić codzienną dawkę ruchu.

Yorkshire terrier.

To rasa terierów miniaturowych. Średnia długość ich życia wynosi 13-16 lat. Waga tej rasy wynosi średnio około 2 kg, ale zdarzają się egzemplarze osiągające do 3,5 kg. Natomiast wielkość dorosłego Yorshire terriera wynosi 18-23 cm w kłębie. 

Yorkshire terrier nie posiada podszerstka. Nie gubi też okrywy włosowej. Zatem obecność tej rasy w domu, nie wiąże się ze sprzątaniem sierści. Wadą natomiast może być fakt, iż włosy yorka rosną przez całe życie, co z kolei wiąże się z koniecznością utrzymania systematycznej pielęgnacji sierści. 

Yorkshire terrier, chociaż mały, jest odważnym psem o bojowym nastawieniu i dużej pewności siebie. Silnie przywiązuję się do opiekuna i całej rodziny. Ich wesołe i aktywne usposobienie sprawia, że rasa jest wiecznie gotowa do zabawy i nauki sztuczek. Tym bardziej, że york to z reguły potworny łakomczuch i za smakołyk naprawdę jest w stanie dać z siebie wszystko. 

Mops.

Mops jest typowym psem do towarzystwa. Czarujący, inteligentny i bardzo wrażliwy. Bez reszty oddany opiekunowi. Stanowi świetnego powiernika i pociechę w chwilach smutku i apatii. Kocha zabawę i bycie w ruchu. Jednakże uwielbia też spokój i lenistwo. Sporą ilość czasu wypełnia mu sen. 

Długość życia tych psów wynosi 12-15 lat. Wysokość dorosłego samca sięga 30 cm w kłębie, samicy natomiast 25 cm. Waga natomiast oscyluje w granicach 6,3 – 8,1 kg. 

Mopsy występują w umaszczeniu beżowym lub piaskowym z czarnym płaszczykiem. Zdarzają się też umaszczenia płowe, czarne i srebrzyste. Posiadają krótką sierść, którą gubią właściwie przez cały rok.

Są małe, zatem nie zajmują wiele miejsca i z łatwością dostosowują się do każdych warunków. Mopsy to świetni towarzysze zarówno dla osoby samotnej jak i rodziny z dziećmi. 

Buldog angielski.

Buldogi angielskie to bardzo wrażliwe psy, pełne dumy, pewności siebie, ale i uporu. Uwielbiają pieszczoty i leniuchowanie. Stanowczo wolą spokojny relaks niż zabawy wysiłkowe.

Ich wysokość w kłębie wynosi 39-41 cm, waga natomiast w przypadku samców wynosi 25 kg, suk-23 kg. Mają krótką, gładką i gęstą sierść o białym, brązowym, czerwono-brązowym lub łaciatym umaszczeniu. Charakteryzuje je krótki korpus, szeroka klatka piersiowa oraz duża głowa z szerokim, pomarszczonym pyskiem oraz zwisające fafle. Długość ich życia wynosi 8-10 lat. 

Buldogi angielskie to psy o łagodnym usposobieniu i olbrzymim sercu.

Buldog francuski.

To małe psy o muskularnej budowie ciała. Osiągają do 30 cm wysokości w kłębie i od 8 do 14 kg wagi. Mają duże,”gackowe”uszy, krótką mordkę i ogonek. Sierść tej rasy jest krótka i bez podszerstka. Występuje w umaszczeniu czarnym, białym, kremowym lub moręgowatym. 

To mądre, wesołe i przyjacielskie psy. Kochają pieszczoty i przytulania. Lubią spacery, ale krótkie i prawie w ogóle nie szczekają. Dobrze dogadują się z innymi zwierzętami i kochają dzieci.  Doskonale odnajduj się w przeróżnych warunkach, także w mieszkaniu pod warunkiem, że nie zostają zbyt długo same, ponieważ potrzebują poświęcania im sporej ilości uwagi.

Chihuahua.

To najmniejsza rasa świata. Istnieją dwie odmiany tej rasy: krótkowłosa i długowłosa. Średnia długość ich życia wynosi 12-16 lat. Waga do 3 kg masyi i 16-20 cm wysokości. Występują między innymi w umaszczeniu płowym, brązowym, czekoladowym, białym, kremowym, srebrzysto-szarym, czarnym podpalanym, a także czarnym. 

Sierść odmiany krótkowłosej mocno przylega do ciała. Jest miękka i z podszerstkiem. Natomiast w przypadku odmiany długowłosej jest ona delikatna i jedwabista z niezbyt gęstym podszerstkiem. 

Ta maleńka rasa ma w sobie cechy dużego psa. Inteligentny i odważny jest jednocześnie bardzo czuły. Mocno związuje się z opiekunem, uwielbia pieszczoty i zabawę. Jego przyjazne usposobienie oraz umiarkowane zapotrzebowanie na ruch, połączone w niewielkimi rozmiarami sprawia, iż jest rasą idealną do mieszkania.

Maltańczyk.

Maltańczyki to łagodne i spokojne psy. Radosne i uległe, posłuszne, ale też odważne. Osiągają wysokość 20-25 cm w kłębie i wagę w granicach 3-4 kg. Szata maltańczyków jest gęsta, długa o białym umaszczeniu. Wymaga regularnej pielęgnacji. Ich sierść ma skłonność do kołtunienia, zatem wskazanym jest codzienne wyczesywanie. Również oczy tej rasy wymagają codziennej pielęgnacji polegającej na ich przemywaniu. 

To niezwykle towarzyskie psy, uwielbiające kontakt z człowiekiem. Samotność bardzo źle na nie wpływa co może objawiać się lękiem separacyjnym, a nawet depresją. Odnajdą się wszędzie byle być blisko opiekuna.

Cavalier king charles spaniel.

To mała rasa psów, bardzo radosnych o delikatnej psychice. Psy te traktują opiekuna jak Boga, nie odstępują go na krok, wymagają zatem poświęcenia im sporej ilości uwagi. Nie powinny być w domach, w których praktycznie przez większość dnia przebywają same. 

Posiadają długą, jedwabistą sierść o rudym, czarnym podpalanym lub trikolorowym umaszczeniu. Latem Cavaliery dosyć mocno linieją, dlatego warto w tym okresie stosować furminator, w celu sprawnego i dokładnego usunięcia nadmiaru podszerska.

Cavalier king charles spaniele osiągają wielkość 30-33 cm w kłębie i wagę od 5,9 kg do 8,2 kg. To niewielkie psy o zwisających uszach i wielkich, ciemnych, urzekających oczach. Mają umiarkowany temperament. Są towarzyskie i całkowicie pozbawione agresji. Wyjątkowo łagodne, cierpliwe i chętne do zabawy czworonogi. Idealne do mieszkania. Posiadają niesamowite wręcz zdolności adaptacyjne. Są szczęśliwe, wiodąc zarówno aktywny, jak i spokojny tryb życia. Na spacerach rozpiera je energia. W domu natomiast najchętniej leniuchują na kanapie.

Jack Russel terrier. 

To małe, skoczne psy o krępej budowie ciała i prostokątnej sylwetce. Ich wysokość w kłębie wynosi 25 do 30 cm. Waga ciała natomiast jest w granicach 5-6 kg.

Mają białą sierść z niewielkimi, brązowymi, rudobrązowymi lub czarnymi łatami. Jack Russel teriery występują w odmianie gładkowłosej lub szorstkowłosej. Sierść może też być sztywna, drutowata. To psy o małych uszach opadających ku przodowi, ciemnych oczach i czarnym nosie. Są wyjątkowo czujne i o każdej podejrzanej sytuacji alarmują głośnym szczekaniem. 

Są wesołe, odważne, pełne energii i jednocześnie troszkę zadziorne. Ponieważ należą do psów ras myśliwskich i posiadają silnie rozwinięty instynkt łowiecki należy bardzo uważać na spacerach po lesie. Głównie z uwagi na fakt, że wyczuwając drobną zwierzynę może przepaść w pogoni.

Jeżeli nie mamy możliwości szkolenia Jack Russel terriera, powinniśmy zadbać o długie spacery, aby mógł spożytkować rozsadzającą go energię. W przypadku tej rasy jeden, długi spacer w ciągu dnia to stanowczo za mało.

Jack Russel terriery, odnajdą się w mieszkaniu pod warunkiem, że zapewnimy im możliwość rozładowania energii zarówno pod kątem fizycznym jak i umysłowym. 

Rasy psów do bloku- podsumowanie. 

Decyzję o wyborze rasy każdy oczywiście podejmuje sam. Mając jednak na uwadze przede wszystkim dobro naszego przyszłego czworonoga należy dobrze rozważyć wszystkie “za” i “przeciw”, by zapewnić mu godne warunki życia i sprostać wymaganiom wynikającym z natury. Głównie z uwagi na fakt, że nie zawsze mały pies oznacza od razu małe wymagania. Mieszkając w blokach i kierując się wyborem rasy powinniśmy położyć nacisk na wybór czworonoga o niewielkim temperamencie. Pies do mieszkania nie może być żywiołowy i szczekliwy. Rasy psów idealne do mieszkania to rasy o leniwym charakterze, nie wymagające dużej dawki ruchu i nie alarmujące szczekaniem o każdym szmerze na klatce schodowej.

Świetnym przykładem rasy psów do bloku są mopsy i buldogi. Z natury kochające lenistwo i wylegiwanie na kanapie.