Jaka nagroda najbardziej motywuje psa?

Jeden pies lubi przysmaki, drugi chętnie będzie pracował za pieszczotę lub przysłowiowe dobre słowo. O tym, jak nagroda motywuje psa i która z nagród najwięcej dla niego znaczy decyduje w końcu sam pies.

Czy medal uczęśliwi czworonoga? Czy medal uczęśliwi czworonoga? Źródło: Photo credit: geckoam / Foter / CC BY-NC-ND

Zanim przystąpimy do szkolenia psa musimy wpierw dowiedzieć się, które nagrody pies lubi najbardziej, które nagrody sprawią mu największą przyjemność, ponieważ to właśnie one są najskuteczniejszym motywatorem czworonoga do współpracy i szkolenia.

Test na preferowane przez psa nagrody
Szwedzka trenerka psów Inki Sjösten wyodrębnia cztery podstawowe sposoby nagradzania psa i nazywa je czterolistną koniczynką, a są to: kontakt socjalny, smakołyki oraz zabawy w polowanie i przeciąganie. Proponuje także prosty sposób na przeprowadzenie testu sprawdzającego kolejność preferowanych przez psa nagród.

Przeprowadzenie testu ułatwi nam poznanie preferowanych przez psa nagród. Źródło: Shutterstock

Test przeprowadzamy z udziałem pomocnika, a potrzebujemy piłeczek, sznurka (lub innej zabawki), tacki ze smakołykami, smyczy lub linki. Układamy równolegle na ziemi, w niedużych odstępach ok. 1 m od siebie piłeczki, smakołyki na talerzyku oraz sznureczek do przeciągania bądź inną lubianą przez psa zabawkę. Następnie właściciel psa siada przed tymi przedmiotami i patrzy na swojego pupila. Pomocnik trzymając psa na smyczy podchodzi kolejno do każdego z przedmiotów pozwalając je mu powąchać i zobaczyć, ale nie podejmować, a także do właściciela, który z psem nie nawiązuje kontaktu. Następnie pomocnik oddala się wraz z psem (trzymając go na smyczy) od przedmiotów i opiekuna w odległości  jakiś 10 m i czeka 20 s. Po czym puszcza psa i obserwuje jego zachowanie.

Większość psów najpierw podbiegnie do swojego opiekuna. Można wtedy psa pogłaskać i pochwalić go, ale tylko chwilę, po czym należy zachowywać się neutralnie. Pies ma wtedy możliwość podjęcia kolejnego wyboru. Jeśli czworonóg pobiegnie do zabawki oznacza to, że właśnie ona ma dla psa największą wartość i jest przez niego pożądaną nagrodą. Dajemy psu chwilę na zabawę po czym zabieramy mu zabawkę i ją chowamy. Znowu powtarzamy procedurę testu i sprawdzamy co w drugiej kolejności ma dla psa największe znaczenie. Test powtarzamy aż poznamy hierarchę nagród od tych najbardziej do tych najmniej przez psa pożądanych.

Należy pamiętać, że test ten nie jest stuprocentowy pewny. Na jego przebieg wpływa wiele czynników. Pies może być godny więc rzuci się w pierwszej kolejności na smakołyki. Test, który przeprowadzamy w nieznanym psu otoczeniu, w którym nie czuje się pewnie najprawdopodobniej wybierze towarzystwo swojego przewodnika przy którym czuje się bezpiecznie. Aby mieć pewność czego tak naprawdę pies najbardziej pożąda najlepiej jest powtórzyć test kilka razy w różnych miejscach i o różnej porze dnia, z innym pomocnikiem. Jeśli wystarczająco dobrze znamy swojego psa wiemy co tak naprawdę najbardziej sobie ceni.

Może zdarzyć się tak, że pies nie podejdzie ani do swojego opiekuna, ani do żadnego z przedmiotów, zamiast tego zacznie węszyć i badać otoczenie. Mając do czynienia z takim psem należy w taki sposób układać ćwiczenia i treningi, by móc nagrodzić psa za dobre zachowanie węszeniem i badaniem otocznia.

Wykonanie tego prostego testu ułatwi nam poznanie nagród najbardziej motywujących naszego psa do współpracy, a umiejętne posługiwanie się nagrodami przyśpieszy i ułatwi proces szkolenia każdego psa.

 

ŹRÓDŁA: Nicole Wilde, Mój pies się nie boi, Łódź, 2009; Inki Sjösten, Posłuszeństwo na co dzień, Łódź 2006.