Jaką karmę powinien dostać szczeniak

Odstawienie szczenięcia od matki i całkowite przejście na pokarm stały najczęściej odbywa się w 8 tygodniu życia, jednak warto ten proces zapoczątkować znacznie wcześniej. Karmę specjalnie dedykowaną dla szczeniąt możemy wprowadzić stopniowo już z początkiem 4 tygodnia życia. Właściwe karmienie kilkutygodniowego psa sprowadza się do jednego celu – zapewnienia wszystkich niezbędnych składników do prawidłowego rozwoju. 

Źródło: www.freepik.com

Żywienie szczenięcia karmą, spełniającą te kryteria zagwarantuje:

  • Zdrowy, zrównoważony wzrost,
  • Prawidłowy rozwój i funkcjonowanie układu odpornościowego,
  • Zminimalizowanie rozwoju otyłości,
  • Wspieranie procesu uczenia się,
  • Zdrową i lśniącą okrywę włosową,
  • Zminimalizowanie rozwoju choroby ortopedycznej.

Tempo wzrostu szczeniąt zależy przede wszystkim od rasy. Wpływ na ten proces mają również czynniki środowiskowe, a także pokarmowe. To, jak poprawne będzie żywienie szczeniąt w tym czasie, znajdzie odzwierciedlenie w dorosłym życiu psa. Dlatego już na starcie warto wybrać odpowiednią karmę z właściwą zawartością kluczowych składników odżywczych, aby wspierać proces prawidłowego rozwoju. Okres intensywnego wzrostu jest ważnym etapem w życiu szczenięcia, ponieważ nieprawidłowe postępowanie żywieniowe odbije się na komforcie w dorosłym życiu.

 

Sprawdź najlepsze karmy dla szczeniaka:  https://www.husse.pl/pies/suche-karmy-dla-psow-super-premium/karmy-dla-szczeniaka/

 

Jakie wymagania powinna spełniać najlepsza karma dla szczeniąt?

Wymagania żywieniowe rosnącego psa znacznie różnią się od bytowej diety psów dorosłych. Przy wyborze odpowiedniej karmy należy zwrócić uwagę na takie składniki jak: białko, tłuszcz, wapń, fosfor i łatwo przyswajalne węglowodany.

Białko

Zapotrzebowanie na ten składnik osiąga maksymalny poziom zaraz po odsadzeniu szczeniąt, po czym stopniowo się zmniejsza. Zalecany zakres zawartości białka dla optymalnego wzrostu wynosi 22-32% w przeliczeniu na suchą masę pokarmu. Mimo tego, że większość karm przeznaczonych dla psów dorosłych również posiada białko, którego zawartość mieści się w tym zakresie, nie należy podawać takiego pokarmu szczeniętom. Zawartość innych składników pokarmowych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju, a także energetyczność, która musi być w przypadku szczeniąt wyższa, w karmach dla nich nieprzeznaczonych, diametralnie się różni. 

Tłuszcz 

Składnik ten stanowi skoncentrowane źródło energii, a także jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin A, D, E i K. Zawartość tłuszczu w karmie dla szczeniąt powinna znajdować się w zakresie między 10 a 25% w przeliczeniu na suchą masę. Ważne jest, aby przestrzegać tych wartości, gdyż zwiększona ilość tłuszczu w diecie przyczynia się do rozwoju otyłości, która stanowi predyspozycję do wystąpienia choroby ortopedycznej. Ma to szczególne znaczenie u psów ras olbrzymich, u których częściej dochodzi do powstawania zaburzeń kośćca.

Wapń i fosfor

Składniki te odgrywają znaczną rolę w prawidłowym rozwoju kośćca. Z tej racji psy rosnące mają znacznie większe zapotrzebowanie na powyższe makroelementy, niż psy dorosłe. Zaleca się, aby karmy dla szczeniąt dużych ras zawierały 0,7-1,2% wapnia w suchej masie i 0,6 do 1,1% fosforu. Rasy małe i średnie są mniej wrażliwe na skutki nadmiaru lub niedoboru wapnia i fosforu, dlatego ich zawartość może się wahać kolejno 0,7-1,7% i 0,6-1,3% w przeliczeniu na suchą masę.

Węglowodany

Sugerowana zawartość przyswajalnych węglowodanów w karmie dla szczeniąt wynosi około 20%.

Dużą rolę odgrywa również częstotliwość podawania karmy. Szczenięta, zwłaszcza małych ras, wymagają ostrożnego i przemyślanego dawkowania, aby nie dopuścić do hipoglikemii, która jest stanem bezpośrednio zagrażającemu ich życiu. Powinny być one karmione odmierzonymi ilościami w regularnych porach karmienia, zazwyczaj 3 do 5 razy dziennie. Nie należy zapominać, że wszelkie smakołyki podawane w ciągu dnia nie powinny przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

 

Należy regularnie oceniać wagę, kondycję i tempo wzrostu szczenięcia. Planując i pamiętając o szczegółach, z powodzeniem można stworzyć podstawy dla optymalnego zdrowia i długowieczności Twojego szczeniaka. 

 

Po więcej informacji zapraszamy na  Husse.pl