Jak zostać znanym psim behawiorystą?

Psi behawiorysta to coraz bardziej doceniany na świecie zawód, który umożliwia nie tylko realizowanie własnych pasji, ale także zarobienie dużych pieniędzy i zdobycie sławy. Jak osiągnąć sukces w tak nietypowej profesji? Za przykład może posłużyć historia Cesara Millana, który przyjechał do Stanów Zjednoczonych nie znając nawet dobrze języka, a dzięki wytrwałości i poświęceniu udało mu się dotrzeć na sam szczyt zawodowej kariery.

Cesar Millan uważany jest za jednego z najlepszych behawiorystów Cesar Millan uważany jest za jednego z najlepszych behawiorystów Źródło: Cesar Millan Facebook

Cesar Millan znany jest w Stanach Zjednoczonych prawie wszystkim miłośnikom czworonogów. 44-letni Amerykanin prowadzi niezwykle popularny program telewizyjny o nazwie „Dog Whisperer”, który regularnie emituje stacja National Geographic. W każdym odcinku Millan opowiada ciekawe historie związane z zachowaniem psów w różnych sytuacjach i doradza, jak powinno się z nimi postępować, a dodatkowo udziela także rad związanych ze szkoleniem czworonogów. Fragmenty jego programu można obejrzeć na stronie internetowej. Millan ma na całym świecie duże grono fanów, którzy często korzystają z jego wskazówek, a nawet piszą do niego o problemach ze swoimi czworonogami.

Życie nie rozpieszczało jednak Cesara i zanim osiągnął to o czym marzył, musiał zmierzyć się z bardzo trudnymi wyborami. Guru amerykańskiego behawioryzmu wychowywał się w gospodarstwie rolnym położonym w meksykańskim stanie Sinaloa. W wieku 21 lat uciekł przed biedą do Stanów Zjednoczonych. Początkowo było mu bardzo trudno się tam odnaleźć, gdyż nie znał języka angielskiego i przebywał nielegalnie na terenie USA. W końcu udało mu się jednak zalegalizować pobyt i znaleźć pracę w salonie psiej urody. Po godzinach dorabiał jako kierowca limuzyny. Jedną z jego klientek była znana amerykańska aktorka i piosenkarka Jada Pinkett Smith. Jada z zainteresowaniem słuchała jego porad dotyczących zwierząt oraz poparła pomysł budowy ośrodka szkoleniowego i rehabilitacyjnego dla czworonogów.

Wkrótce na przedmieściach Los Angeles, Millan otworzył placówkę o nazwie Dog Psychology Center. Trafiały do niej zarówno psy kalifornijskich celebrytów jak i zwyczajnych Amerykanów. Szybko okazało się, że Cesar potrafi poradzić sobie nawet z trudnymi przypadkami. Prawdziwą sławę przyniosło mu jednak dopiero nagranie kilku odcinków programu „Dog Whisperer”, który kupiła telewizja National Geographic. W ciągu pierwszego sezonu był to najpopularniejszy i najczęściej oglądany show na kanale należącym do legendarnego towarzystwa geograficznego.

Cesar Millan w otoczeniu psów Źródło: Facebook

Millan postanowił pójść za ciosem i zaczął wydawać czasopismo „Cesar's Way”. Jest ono w całości poświęcone czworonogom oraz ich relacjom z opiekunami. Magazyn cieszy się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie ogromną popularnością i jest jednym z najczęściej wybieranych przez czytelników interesujących się osobowością, rehabilitacją i szkoleniem psów. Dodatkowo Millan napisał kilka książek i nagrał serię porad na płytach DVD. Można je zamówić poprzez oficjalną stronę internetową autora dostępną pod adresem http://www.cesarsway.com/. Cesar specjalizuje się w szkoleniach psów dużych i agresywnych ras, które często uważane są za wyjątkowo trudne do okiełznania.

 

Źródło: NPR.org, National Geographic, Facebook