Podobno każdy właściciel psa to przewodnik, półprzewodnik albo po prostu wyprowadzacz! Poniżej podajemy pięć zasadniczych wskazówek, co zrobić, by stać się prawdziwym przewodnikiem stada.
Bo w przeciwnym wypadku będzie musiał zostać nim twój pies i dopiero wtedy zaczną się prawdziwe kłopoty!
Jakkolwiek czasami wprowadzanie pewnych zasad może się wydawać „okrucieństwem”, szczególnie wobec słodkiego szczeniaczka maleńkiej rasy, to tak naprawdę wszystko, co robisz służy temu, aby twój czworonożny przyjaciel czuł się szczęśliwy i bezpieczny pod przewodnictwem prawdziwego Alfa, czyli ciebie. Powodzenia!
I pamiętaj - pies to stworzenie stadne i naprawdę potrzebuje przewodnika. Nawet, jeśli jest kanapowcem mniejszym od kota.
1.Przede wszystkim spokój i stanowczość
Zachowywanie spokoju i okazywanie stanowczości to podstawowa zasada, która powinna ci towarzyszyć bez względu na to, jak bardzo jesteś niezadowolony z zachowania twojego psa, albo jak bardzo cię on rozczula. To nie powinno być dla ciebie nic nowego w końcu zachowujesz się asertywnie np. wobec współpracowników. Nie krzycz, nie okazuj złości, nie karz, ale nie ustępuj!
2. Odpowiednia porcja ćwiczeń, dyscypliny i miłości
Szczęśliwy i zrównoważony pies to taki, który ci ufa, słucha cię i kocha, dlatego sam musisz okazać musisz okazać się godny zaufania, szacunku i kochający. Pamiętaj – posłuszeństwo i szacunek to nie to samo, co strach!
3. Ustalenie zasad, granic i limitów
Nasz pies instynktownie chce zadowolić przewodnika stada - czyli ciebie. Dlatego konieczne jest ustalenie przejrzystych zasad zachowania i konsekwentne trzymanie się ich. Pies musi wiedzieć, co mu wolno, a czego nie wolno, bo w ten sposób czuje się bezpieczny. Nie ma niczego gorszego w wychowaniu psa niż jednego dnia pozwalanie mu na jakieś zachowanie, a następnego karcenie go za to samo! Pies, któremu wszystko wolno, to wcale nie jest szczęśliwy pies!
4. Opanowanie sztuki spacerowania z psem
Spacer z psem nie powinien służyć tylko załatwieniu potrzeb fizjologicznych pupila czy nawet zaspokojeniu jego potrzeby ruchu. Spacer to znakomita okazja to zapewnienia psu porcji ćwiczeń, nauczenia dyscypliny, ustalenia zasad i okazania miłości! Jeśli nauczysz się sztuki spacerowania z twoim psem na pewno odkryjesz, ile ona przynosi korzyści w waszej wzajemnej relacji! Nie bądź tylko wyprowadzaczem dla swojego psa!
5. Nauka psiego języka
Jak wiadomo psy nie umieją mówić, zatem nie potrafią nam powiedzieć za pomocą słów, co myślą i czują. Ale przecież rozmawiają z nami cały czas za pomocą języka ciała! Język psów wcale nie jest trudny i całkiem łatwo się go nauczyć! A kiedy go poznasz będziesz mógł porozumiewać się ze swoim psem naprawdę, a on będzie szczęśliwy, że może cię zadowolić!
Opracowane na podstawie: https://www.cesarsway.com