Jak zorganizować bezpieczny balkon dla psa i kota?

Miłośnicy zwierząt chcą spędzać z nimi każdą chwilę czy to w mieszkaniu, w ogrodzie, na patio, tarasie czy balkonie. Przestrzeń powinna być jednak tak zorganizowana, by była bezpieczna dla czworonoga. Jak zorganizować bezpieczny balkon dla psa i kota? O czym należy pamiętać?

Źródło: unsplash.com

Bezpieczny balkon dla psa i kota - zacznijcie od jego obudowania 

Jeżeli zastanawiacie się, jak urządzić bezpieczny balkon dla psa i kota, to musicie wiedzieć, że zabezpieczenie to podstawa. Postawcie zatem na solidną balustradę. Najlepiej jeśli szczeble są ułożone gęsto. To powinno przeszkodzić psu w przeciśnięciu się przez nie i zabezpieczyć go przed upadkiem. Jeśli chodzi o kota, to sprawa jest już trudniejsza, bo on przedostanie się nawet przez bardzo małą szparę. Dlatego warto założyć dodatkowo siatkę z małymi oczkami. Pozostaje jednak jeszcze otwarta przestrzeń nad balustradą. Najlepiej więc zabudować całą powierzchnię balkonu, jeśli to możliwe, by zwierzak nie mógł przeskoczyć przez barierkę. Można użyć też płyt pleksi. Ważne by były to materiały, które można solidnie przymocować, a jednocześnie takie, które nie ograniczą widoczności psu czy kotu, wszak spoglądanie na to, co dzieje się na dole jest dla nich rozrywką.    

Nietoksyczne rośliny na balkon, na którym mają przebywać zwierzęta 

Generalnie nie powinno się zostawiać psa ani kota samego na balkonie. Należy zapewnić im nadzór i opiekę. Jednak gdy przez chwilę zostaną same, nie może stać się im żadna krzywda. Dotyczy to chociażby zjedzenia trującej rośliny. Dlatego na balkonie nie można umieszczać żadnych toksycznych roślin dla kotów czy psów. Zapomnijcie zatem o tulipanach i innych roślinach cebulowych. Zrezygnujcie też z azalii, hortensji, rododendronów, czy chryzantem. Możecie wybrać kocimiętkę, jednak pamiętajcie, że w przypadku stojącej doniczki kot może do niej wchodzić i się w niej tarzać, bo zapach jest dla niego niezwykle nęcący. Polecamy zdecydowanie stokrotki afrykańskie, bazylię, jaśmin czy też trawę pampasową. Te rośliny nie zaszkodzą ani psu, ani kotu.    

Naturalne odstraszacze szkodników i ptaków  

Bezpieczny balkon dla psa i kota to również taki, na którym nie znajdują się szkodniki. Można je odstraszyć w naturalny sposób, umieszczając na balkonie rośliny, których nie znoszą. Liście laurowe czy bazylia wydzielają zapach, który jest nielubiany przez wiele szkodników, stąd warto by znalazły się na balkonie. Istotne znaczenie ma jeszcze odstraszacz ptaków na balkonie. W przypadku całkowicie zabudowanego balkonu nie będzie konieczny. Ale na częściowo otwartym można przymocować odstraszacz w postaci sztucznego sokoła.     

Elementy zwiększające wygodę czworonogów - bezpieczny balkon dla psa i kota  

Skoro już wiadomo, że bezpieczeństwo psa i kota na balkonie jest najważniejsze, to wpisuje się w nie także komfort w postaci zawsze pełnej miski z wodą, a także miejsca do wypoczynku postawionego w cieniu, a nie w słońcu. Kliknij i dowiedz się, dlaczego warto wybrać kojec dla psa. To podstawy, o których trzeba pamiętać. Oczywiście przebywanie na balkonie nie zastąpi czworonogowi spaceru, a jedynie jest urozmaiceniem przebywania w domu. Pamiętajcie, że kot czy pies jest pełnoprawnym domownikiem, któremu należy się odpowiednia opieka, ale i spokój czy relaks. Balkon może być dla niego dobrym miejscem do wypoczynku, ale tylko gdy jesteś obecny w mieszkaniu.