Jak zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo kota?

Koty to niezwykle ruchliwe, ciekawskie, wrażliwe, ale także niezbyt ostrożne zwierzęta. Dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo dbać o ich zdrowie i unikać błędów, które zagrażają bezpieczeństwu naszych podopiecznych.

Odpowiednia dieta jest podstawą dobrego stanu zdrowia kota Odpowiednia dieta jest podstawą dobrego stanu zdrowia kota Źródło: Shutterstock

Przede wszystkim należy być świadomym zagrożeń, jakie stwarza dla kota świat, który go otacza. Jeśli mieszkamy w mieście w pobliżu ruchliwych ulic lub po naszej dzielnicy biega dużo zdziczałych czy agresywnych psów, nie powinniśmy wypuszczać naszego mruczka na dwór bez opieki. W przeciwnym razie narażamy naszego pupila na duży stres, uszkodzenia fizyczne, kalectwo lub nawet śmierć.

Z kolei na terenach wiejskich zagrożeniem dla mruczków są dzikie zwierzęta. Wówczas nie wolno zapominać o zaszczepieniu kota przeciwko wściekliźnie. Niemniej, nawet w takim przypadku warto zaobserwować trasy, którymi porusza się nasz ulubieniec. Jeżeli zauważymy w pobliżu zwierzęta, które mogłyby zaatakować naszego mruczka, warto ograniczyć mu teren, do którego ma dostęp. Dotyczy to zwłaszcza kotów rasowych, które zazwyczaj nie są dostosowane do życia w nieprzyjaznym dla nich chociaż naturalnym dla wielu zwierząt środowisku.

Ponadto, należy pamiętać, że nawet w niewielkim mieszkaniu nasz pupil może zupełnie nieświadomie odnieść uraz, zwłaszcza jeśli nie zabezpieczymy w odpowiedni sposób groźnych dla jego zdrowia substancji czy przedmiotów, które mogą uszkodzić jego ciało. W zamian warto zbudować kilka konstrukcji, po których kot może się wspinać i doskonalić swoje zdolności fizyczne. Z kolei jeśli posiadamy ogród, dobrym pomysłem będzie zabezpieczenie terenu posesji odpowiednim ogrodzeniem tak, aby nasz kot nie odszedł zbyt daleko od domu. Z racji delikatnej psychiki kota musimy pamiętać, żeby na niego nie krzyczeć, nie dokuczać mu i nie karcić go, nawet jeśli popełni jakiś występek. 

Źródło: Photodisc/Thinkstock

Kolejna istotna zasada, którą należy się kierować w czasie opieki nad kotem, dotyczy prawidłowego karmienia mruczka. Dieta musi być modyfikowana w zależności od wieku, stanu zdrowia i wagi naszego pupila. Należy ostrożnie dobierać ilość posiłków tak, aby nie przekarmić kota. Nadwaga u czworonogów prowadzi do podobnych problemów ze zdrowiem, jak w przypadku ludzi. Otyłe mruczki poza trudnościami z poruszaniem i zwinnością cierpią także na nadciśnienie, cukrzycę oraz są podatne na wiele innych poważnych chorób. Warto pamiętać, że tendencję do tycia przejawiają przede wszystkim kocury po kastracji i kotki po sterylizacji. Dlatego powinny otrzymywać specjalny rodzaj karmy.

Dodatkowo, nie wolno zapominać o tym, że wiele substancji stosunkowo bezpiecznych dla ludzi jest trucizną dla kotów. Przykładowo, bardzo groźna dla zdrowia kotów jest aspiryna, a nawet zwykła tabletka przeciwbólowa. Ponadto, niektóre rośliny są także toksyczne dla mruczków. Bez względu na dietę naszego ulubieńca, jeśli tylko wychodzi na dwór i ma kontakt z innymi kotami, powinno się regularnie odrobaczać. Nie wolno także zaniedbywać kuwety, gdyż kot nie będzie chciał z niej korzystać, jeśli zauważy, że nie jest regularnie sprzątana.

Statystki dotyczące długości życia kotów jednoznacznie wskazują na to, że stosując się do podstawowych zasad bezpieczeństwa i odpowiednio dbając o mruczka, długość jego życia wzrasta nawet o kilka lat. Badania potwierdzają także, że większość kotów hodowanych w domach żyje znacznie dłużej niż te, które zostały pozbawione opieki ze strony człowieka.

 

Źródło: PawNation.com