Jak zabezpieczyć zwierzęta przeciwko kleszczom

Kleszcze to groźne pajęczaki, które przenosić mogą wiele niebezpiecznych dla życia chorób. Ich wkłucie pozostaje dla żywiciela niezauważone, a pozostając na nim w okresie żerowania zarażać go mogą babeszjozą, boreliozą, anaplazmozą czy innymi chorobami odkleszczowymi. Regularne i prawidłowe zabezpieczanie psów i kotów dobrymi preparatami jest jedyną skuteczną metodą obrony.

Źródło: boredpanda.com

Dobór odpowiedniego preparatu powinniśmy zawsze poprzedzić rozmową z lekarzem weterynarii. Ważne, by wiedzieć, jak dany produkt działa, jak często go stosować, dobrać go odpowiednio do gatunku i masy zwierzęcia. Preparatów przeznaczonych dla psów absolutnie nie wolno stosować u kotów, gdyż doprowadzić to może do ciężkich zatruć! Ważne też, by dawka dobrana została do aktualnej wagi zwierzęcia, gdyż przedawkowanie może być równie niebezpieczne.

Nie ma preparatu, który jest skuteczny w stu procentach. W zależności od wcześniej zaobserwowanej skuteczności działania, rejonu, czy nawet indywidualnych różnic miedzy zwierzętami, jeden preparat sprawdzi się lepiej, inny natomiast nie będzie działać. W okresach szczytowych (marzec-kwiecień oraz wrzesień-październik) występowania kleszczy w przypadku znajdowania żywych wbitych osobników, warto po konsultacji z lekarzem weterynarii skorzystać z dwóch metod zabezpieczenia pupila.

Większość substancji działa dopiero po przytwierdzeniu się kleszcza do zwierzęcia, niektóre z nich wykazują także działanie odstraszające. Najczęściej oprócz kleszczy środki te chronią także przed pchłami, a także meszkami czy komarami.


Na rynku dostępnych jest wiele preparatów z różnymi substancjami czynnymi. Wyróżnić wśród nich można kilka dużych grup:

  • spot-on -  krople pakowane w tubki dostosowane do masy. Aplikacja polega na nałożeniu całej tubki na skórę w kilku miejscach wzdłuż kręgosłupa, u kota najlepiej wybrać miejsca trudno osiągalne językiem, czyli kark. Preparat ulega gromadzeniu w gruczołach łojowych, skąd jest później stale wydzielany na powierzchnię skóry. Dla jego wchłaniania po nałożeniu istotna jest obecność warstwy tłuszczowej na skórze, więc istotne, by zwierzę nie było kąpane 2 dni przed ani po nałożeniu zabezpieczenia. Najczęściej preparaty nakładać trzeba raz na 4 tygodnie.
  • spray - aerozol z substancją czynną rozpylić należy na sierści zwierzęcia zgodnie z załączoną instrukcją. Odpowiednia ilość naciśnięć pompki zależy od wagi psa czy kota. Preparat rozpylać należy 'pod włos' na całej długości ciała, a przed nałożeniem oraz po aplikacji przez 2 dni unikać trzeba kąpieli. Sposób i czas działania podobne są do preparatów w kropelkach.
  • obroże - występują w wersji wodoodpornej oraz niewodoodpornej. Najczęściej czas ich działania sięga 6-8 miesięcy. Aby miały szansę zadziałać muszą cały czas znajdować się na zwierzęciu, co ważne, bo istnieją właściciele, którzy sięgają po nią tylko na czas spacerów. Obroża uwalnia z siebie substancje czynne w odpowiednich dawkach, a do pokrycia całej sierści psa czy kota potrzeba trochę czasu. Ważne, by założyć ją odpowiednio ciasno, tak by zachować kontakt ze skórą, ale by nie podduszała zwierzęcia. Obroże dla kotów zawierać powinny specjalne zabezpieczenie, które na wypadek zahaczenia np. o gałąź odepnie obróżkę i nie pozwoli na podduszenie kota. Rozmiar obroży dostosowujemy także do wagi i wielkości, a także gatunku naszego pupila.
  • tabletki - okres ich działania w zależności od środka wynosi od miesiąca do trzech; póki co dostępne są tabletki do żucia i rozgryzania przeznaczone tylko dla psów. Dawkowanie dobiera się stosownie do wagi zwierzęcia.

Przy mnogości preparatów warto połączyć środki z różnych grup tak, by osiągnąć działanie odstraszające i bójcze jednocześnie, by preparat działał nie zależnie od kontaktu zwierzęcia z wodą, a nasz pupil był jak najlepiej zabezpieczony przed groźnymi dla życia chorobami odkleszczowymi.