Jak wybrać lekarza weterynarii?

Fachowy lekarz weterynarii to podstawa. Zwłaszcza w większych miastach wybór lecznic jest ogromny - od małych gabinetów po wielkie kliniki. Często lekarz wybrany zaraz po nabyciu nowego pupila pozostaje z nim do końca życia. Ważne więc, by wyboru dokonać mądrze i zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Źródło: Shutterstock

Odległość
To chyba często pierwsze kryterium, które decyduje o tym, do której lecznicy się udamy. Ważne, by nie stało się jedynym. Rzeczywiście istotne jest, by lecznica znajdowała się blisko. W sytuacjach nagłych, wymagających szybkiej interwencji, droga, którą musimy pokonać, jest kluczowa. Podróż samochodem dla wielu zwierząt jest sytuacją stresującą samą w sobie, więc miejmy to na uwadze. 

Gabinet? Przychodnia? Lecznica? Klinika?
W zależności od kilku czynników zakłady lecznicze dla zwierząt dzielą się na gabinety, przychodnie, lecznice i kliniki weterynaryjne. Wśród kryteriów istotna jest ilość pomieszczeń, godziny otwarcia, ilość pracowników, staż pracy kierownika kliniki, czy obecność specjalistów. Nie dajmy się więc zwieść, hasło 'klinika' nie zawsze wiąże się z wyższą jakością świadczonych usług, a swojego wymarzonego lekarza znaleźć można także w mniejszym gabinecie.

Godziny otwarcia
Istotnym kryterium wyboru powinny być godziny otwarcia. Czy lecznica działa całodobowo? Czy świadczy usługi w nagłych nocnych wypadkach? Jeśli nie, warto mieć w zanadrzu kilka adresów punktów tak działających w razie sytuacji wymagającej nocnej pomocy.

Wyposażenie 
Wybierając lecznicę zwrócić uwagę należy na jej wyposażenie. Ważnym atutem będzie własne laboratorium, w którym badania krwi zrobić można w ciągu kilku minut, posiadanie aparatu RTG, USG czy EKG. Jeśli nasza wymarzona lecznica nie posiada jednak tych sprzętów, nie zrażajmy się! Zapytajmy lekarza o to, gdzie w razie nagłego wypadku najlepiej wykonać takie badania, być może w okolicy znajduje się lecznica wyposażona, do której udamy się ze skierowaniem zrobić zlecone przez ulubionego lekarza badania.

Opinie
Zanim wybierzemy lecznicę i lekarza popytajmy znajomych w okolicy czy rodzinę o opinie. Być może oni mają już kogoś sprawdzonego i zaufanego. Cenne będą też na pewno uwagi w internecie. Nie dajmy się im jednak nigdy wiary w pełni, gdyż często negatywna ocena sytuacji wynikać może ze zwyczajnego nieporozumienia. Traktować je należy jako wskazówki, nie wyrocznię.

Lekarz lubiący zwierzęta
Jak w każdym zawodzie tak i tu trafić się mogą ludzie z prawdziwym powołaniem i niestety bez niego. Podczas pierwszej wizyty zwróćmy więc uwagę, jak lekarz odnosi się do naszego pupila. Czy przywita się miło i zaprzyjaźni zanim przystąpi do mierzenia temperatury? Czy nie boi się zwierząt, bo i takie sytuacje się zdarzają? I najważniejsze, jak nasz pupil na niego reaguje. Wszak to on i jego opinia są tu najbardziej istotne.

Czystość
Pierwsze wrażenie w lecznicy robi zawsze poczekalnia. Naszą uwagę przykuwa czystość podłóg i ścian. Wystarczy jednak deszcz, błoto czy zdenerwowany futrzak, by poczekalnia zamieniła się w mieszaninę sierści i piachu. Nie bądźmy więc zbyt surowi w odbiorze. Czasem nieprzyjemny zapach w lecznicy wynika ze świeżo przeprowadzonej lewatywy, a krwawą jatkę od wejścia pozostawił przed chwilą przyprowadzony pies z rozciętą łapą. To, co naprawdę powinno zwrócić uwagę, to czystość stołu w gabinecie, który powinien zostać zdezynfekowany po każdym pacjencie oraz mycie rąk.

Lekarz wszechstronny czy specjalista?
Kończąc studia lekarze weterynarii nabywają prawo do wykonywania zawodu, którego częścią są czynności tak odległe jak operowanie chomików, badanie mięsa w rzeźni, kontrole na lotniskach czy walka z ptasią grypą. Jeden człowiek nie jest jednak w stanie znać się dobrze na wszystkim, każdy więc obiera swoją ścieżkę zawodową, a im ona węższa, tym większa szansa na dobre pogłębienie wiedzy. Przy wyborze lecznicy warto zwrócić uwagę na jej profil: psy i koty, zwierzęta futerkowe czy może wszystkie pupile domowe oraz zwierzęta gospodarskie? Jeśli to możliwe, wybierzmy lecznicę zajmującą się psami i kotami. Lekarzem prowadzącym naszego zwierzaka powinien zostać internista, który dobrze pokieruje profilaktyką oraz pomoże w przypadku chorób, a w razie potrzeby przekieruje nas do zaufanego specjalisty, który zajmie się trudniejszymi przypadkami.

Lekarz pogłębiający wiedzę
Konieczność szkolenia się w tak dynamicznej dziedzinie, jaką jest medycyna, jest chyba oczywista. Śmiało możemy zapytać lekarza o konferencje, wykłady czy studia podyplomowe, w których uczestniczył. 

Lekarz konsultujący
Często przypadki chorób dotykające naszych pupili są trudne. Postawienie diagnozy wymaga zrobienia wielu badań, a ich wyniki nie zawsze przynoszą jednoznaczne odpowiedzi. Ważne, by lekarz, który prowadzi nasze zwierzę, nie zamykał się na inne opinie. Niech naszą wyrocznią nie będzie jednak internet i fora pełne od dobrych rad, a specjaliści, inni lekarze, często zajmujący się tylko jedną wybraną dziedziną.

Lekarz budzący zaufanie
Chyba najważniejszą cechą dobrego lekarza weterynarii jest zaufanie, które budzi w nas i w naszym zwierzęciu.

Wybierajmy więc mądrze, kierując się własnymi, ale i zwierzęcymi odczuciami. Lekarz, do którego nasz pies wchodzi merdając ogonem, to skarb!