Jak wybrać karmę dla border collie? Podpowiadamy

Border collie to jedna z kilku pasterskich ras psów, która odznacza się niezwykłą inteligencją oraz posłuszeństwem. Aby czworonóg mógł w pełni wykorzystywać swoje umiejętności, należy go pielęgnować i odpowiednio odżywiać. Właśnie dlatego bardzo ważna jest umiejętnie dobrana karma dla border collie. Ile żyją border collie, zwłaszcza kiedy są prawidłowo karmione? Dowiedz się więcej o tej niesamowitej rasie oraz sposobie wybierania pokarmu dla owczarków border collie.

Źródło: pexels.com

Border collie – wielkość, wzrost i umaszczenie

Border collie sklasyfikowany został przez FCI do grupy 1, sekcji 1 (owczarki, inne psy pasterskie). Wzrost border collie to ok. 48-55 cm, natomiast waga psów to średnio od 15 do 20 kg. Border collie może mieć różnorakie umaszczenie – FCI dopuszcza zarówno dwa, jak i trzy kolory. Dominującą barwą umaszczenia w przypadku tej rasy nie powinna być jednak biel. Border collie są zarówno krótko, jak i pół-długowłose, a ich włosy są bardzo gęste.

Niektórzy uważają, że owczarek border collie to jeden z najładniejszych psów na świecie – głównie ze względu na proporcje, wytrzymałość i umięśnienie. Czworonóg stworzony jest do pracy ze stadem, ponieważ obdarzony został niezwykłą siłą fizyczną i umysłową. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, ile żyją border collie oraz czym powinieneś kierować się przy jego wyborze, koniecznie zajrzyj na portal FajnyZwierzak.pl!

Jaki jest charakter rasy border collie?

Border collie najbardziej bezpiecznie i pewne siebie czują się w towarzystwie opiekuna, którego nie opuszczają na krok. Rasa należy do wrażliwych oraz spokojnych, choć nie są to na pewno psy spędzające całe dnie w legowisku. Ze względu na wysoki iloraz inteligencji czworonoga należy zapewnić mu stymulację nie tylko fizyczną, ale też umysłową. Warto pamiętać również o tym, że border collie to rasa, która nie znosi samotności – dlatego trzeba otoczyć je szczególną opieką i miłością.

Border collie jak najbardziej mogą dostosować się do życia w mieszkaniu, jednak w takiej sytuacji pies musi spędzać dużo czasu na dworze, na spacerach. Ze względu na to, że czworonóg należy do rasy pasterskiej, należy kupić szelki dla border collie i zapewnić mu wiele różnych aktywności. Czworonóg potrzebuje być ciągle stymulowany fizycznie oraz psychicznie, przez co świetnie dogada się z żywiołowymi dziećmi. Starsze i schorowane osoby lub ci, którzy nie wyściubiają nosa z mieszkania, niestety nie będą w stanie zaspokoić potrzeb psa.

Żywienie rasy, czyli najlepsza karma dla border collie

Czym kierować się przy wyborze karmy dla border collie? Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że rasa należy do energicznych i pracujących. Trzeba więc zapewnić czworonogowi jak największą ilość składników odżywczych, które potrzebne są psu do wszelakiego rodzaju aktywności – zwłaszcza tej fizycznej. Ile żyją border collie? Z reguły 13-16 lat. Żeby pies przeżył jednak w zdrowiu jak najdłuższy czas, nie można odżywiać go wyłącznie suchą bądź mokrą karmą. To nie wystarczy.

Dieta dla border collie musi być wysokoenergetyczna, ale przede wszystkim odpowiednio zbilansowana. Ogromną rolę w jego odżywianiu pełnią zdrowe węglowodany, mięso i warzywa pochodzące ze sprawdzonych źródeł. Karmę dla border collie dzieli się głównie na suchą i mokrą, ale też pełnoporcjową i uzupełniającą. Decydując się na dowolną z nich, należy zawsze sprawdzić, czy przeznaczona jest dla wieku, wagi, rasy, aktywności licznej i kondycji zdrowotnej psa.

Pamiętaj o tym, wybierając karmę dla border collie!

Kupując karmę, nie wystarczy patrzeć wyłącznie na jej jakość i przeznaczenie. Istotną rolę odgrywa bowiem skład karmy, który powinien dostarczać psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zanim zakupisz karmę w sklepie, koniecznie skonsultuj się wcześniej z weterynarzem albo psim dietetykiem. Specjaliści będą mogli sprawdzić, czy wybrana karma dla border collie na pewno będzie mu służyła.

Jeżeli nie chcesz podawać swojemu pupilowi karmy ze sklepu, zawsze możesz żywić go samodzielnie przygotowywanymi posiłkami – surowym mięsem, warzywami, surowymi dodatkami i węglowodanami. Zanim jednak zaczniesz komponować posiłki dla swojego psa, upewnij się u weterynarza bądź dietetyka zwierzęcego, że dieta pupila bogata jest we wszystkie składniki odżywcze. 

Aby border collie był zdrowy, potrzebuje odpowiednio dobranych składników tak, aby ilość energii oraz mikroelementów mogła mu w pełni służyć. Dzięki temu psi towarzysz zawsze będzie szczęśliwy i z całą pewnością… długo pożyje.