Jak właściwie wychować kota?

Odpowiednie wychowanie kota jest podstawą naszych dobrych i harmonijnych relacji z tym zwierzęciem. Naprawdę warto włożyć wiele wysiłku w kształtowanie właściwych zachowaniach naszego podopiecznego, aby w przyszłości cieszyć się z posiadania wspaniałego towarzysza.


Źródło: Shutterstock

Co zrobić, aby cały proces wychowania przebiegł sprawnie i skutecznie? Przede wszystkim należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Musimy pamiętać, że bardzo ważną rolę w przygotowaniu młodego kotka do życia odgrywa jego matka i rodzeństwo. Dlatego też nie powinniśmy zabierać go do domu wcześniej niż w wieku 9 – 12 tygodni. Do tego czasu powinniśmy odwiedzać kociaka, aby miał on okazje zapoznać się z naszym dotykiem i zapachem. Odpowiedzialny hodowca zadba o to, aby młody zwierzak miał wystarczającą liczbę kontaktów z ludźmi i innymi zwierzętami. Koniecznie zapytajmy o to, w jaki sposób socjalizuje kotki i jak dużo czasu na to poświęca.

Kiedy nowy kot znajdzie się już w naszym domu trzeba wyznaczyć zasady, które przestrzegane będą przez wszystkich członków rodziny. Powinniśmy ustalić, w których miejscach rozmieszczone będą miski z jedzeniem, z wodą, gdzie postawimy kuwety, a gdzie drapaki i drzewko dla kota. Musimy także zdecydować się, do których miejsc kot będzie miał wstęp, a które miejsca będą dla niego zamknięte. Ważne jest, aby w podejmowaniu tego typu decyzji udział wzięli wszyscy domownicy. Pozwoli to nam uniknąć konfliktów w przyszłości, a przede wszystkim sam kot będzie czuł się pewniej. Należy pamiętać o tym, że koty są bardzo przywiązane do swoich codziennych rytuałów. Jeżeli każda osoba będzie miała wobec kota inne oczekiwania w łatwy sposób doprowadzimy do tego, że nasze zwierzę będzie niepewne siebie i zestresowane ciągłymi zmianami.

Edukacja kota opiera się na tych samych zasadach co wychowanie psa i innych zwierząt. Ma tutaj zastosowanie warunkowanie, właściwa motywacja i uczenie się poprzez naśladownictwo. Najłatwiej zrozumieć to w ten sposób: to co nagradzamy będzie powtarzane, a to co ignorujemy z czasem zaniknie.

Oczywiście istnieją zachowania, których nie akceptujemy, a których zignorować się nie da. W takich sytuacjach nigdy nie używamy siły fizycznej, a innych sprawdzonych sposobów, jak na przykład celnie wymierzony strumień wody. Należy pamiętać, że wszystkie tego typu metody powinny być wcześniej skonsultowane ze specjalistą, aby nie zaszkodziły naszemu zwierzęciu.