Jak właściwie stymulować kota?

Właściwa stymulacja jest bardzo ważna zarówno w pierwszych tygodniach życia młodego kota, jak i przez resztę czasu jaki będzie on z nami spędzał. Stymulacja pozwala nie tylko rozwinąć się wszystkim zmysłom, ale także poprawia ogólne samopoczucie kota i sprawia, że jest on bardziej zrelaksowany.

Źródło: Shutterstock

Cały proces powinien zacząć się w momencie kiedy kocię znajduje się jeszcze w brzuchu swojej matki. Ciężarną kotkę powinno się delikatnie głaskać po brzuchu kilka razy dziennie.

W momencie kiedy kocię przyjdzie na świat powinno być brane na ręce i trzymane w różnych pozycjach. Chwilę głową do góry, następnie głową w dół itd. Ważne, aby tego typu sesje trwały jedynie kilka minut, ale powinny być powtarzane każdego dnia. Możemy także kłaść kocię na zwilżony chłodny ręcznik, dbając o to, aby znajdowało się na nim jedynie przez kilka sekund.

W wieku około 14 dni (kiedy kocię widzi i słyszy) należy wprowadzić stymulację dźwiękową i wizualną. Możemy puszczać różne dźwięki z życia codziennego lub dźwięki natury. Znakomicie nadają się do tego gotowe materiały, które znaleźć możemy w sklepach zoologicznych.

Kocięta powinny mieć także okazję poruszać się po różnych rodzajach podłoża i bawić się różnymi zabawkami. Wszystko po to, aby właściwa stymulacja pomogła w pełnym rozwoju układu nerwowego.

W przypadku dorosłych kotów nie należy zaprzestawać tego typu praktyk. Ciekawe zabawki, nowe smaki i dźwięki sprawią, że mózg naszego kota pozostanie w dobrej formie, co jest równie ważne jak dobra forma fizyczna. Warto poświęcić kilka minut dziennie, aby dać taką szansę rozwoju naszemu zwierzakowi.