Jak widzi Twój pies?

Psi wzrok różni się nie tylko kolorami ale także polem widzenia, które jest szersze! Położenie oka określa stopień widzenia obwodowego, a także ilość pola widzenia, które jest widziane równolegle z obu oczu. To widzenie obuoczne jest niezbędne do oceny odległości. Psie oczy są umieszczone po obu stronach głowy, w wyniku czego posiadają zakres wizualny aż w 240 ° w stosunku do pola widzenia ludzkiego które wynosi ok 200 stopni. Centralne pole widzenia obuoczne u psów i kotów stanowi około połowę tego jakie posiadają ludzie!

 
Psi wzrok Psi wzrok

Oczy psów i kotów mają możliwość modyfikacji, którą zazwyczaj możemy zaobserwować u zwierząt, które wyewoluowały jako nocni myśliwi. Oczy psów i kotów mogą osiągnąć maksymalną zdolność przechwytywania światła. Psy bardzo dobrze widzą w ciemności oraz posiadają tzw. makatę czyli błonę odblaskową, która pozwala widzieć przy minimalnym oświetleniu. Choć przyćmione światło nie przeszkadza psom w dobrym widzeniu jednak rozproszenie odbitego światła może spowodować zmniejszenie ostrości widzenia. Czworonogi posiadają także w gałce ocznej dwa rodzaje czopków odpowiedzialnych za widzenia barw - mianowicie świat postrzegany okiem psa ma barwy żółto-niebieskie! Od teraz już chyba wszystko jedno jakiego koloru zabawkę dostanie twój pupil w prezencie...

Źródło:

Choć powszechnie uważa się, że psy i koty widzą tylko w czerni i bieli, ostatnie badania sugerują, że zwierzęta mogą mieć pewien stopień użytecznego widzenia barw. Postrzeganie koloru jest określane przez obecność fotoreceptorów stożka na siatkówce. Komórki stożkowe działają w jasnym świetle i zawierają około 20% fotoreceptorów w środkowej części siatkówki psa, różnica jest taka, że np. u ludzi, centralna część siatkówki zawiera aż 100 % stożków. Testy behawioralne u psów wskazują, że mogą one odróżnić czerwone i niebieskie kolory, ale często mylą np. zielony i czerwony.


Ostrość wzroku jest to zdolność rozróżniania dwóch punktów leżących blisko siebie. U zwierząt (jak i u niemowląt) może być mierzona za pomocą retinoskopii. Ostrość wzroku u zdrowych psów jest szacowana na 20 - 40% wartości ludzkiej ostrości. Oznacza to, że np.: z odległości 6 metrów, pies może odróżnić obiekt, który człowiek mógłby zobaczyć już z 27 metrów. Ostrość jest funkcją jasności struktur oka (rogówka, ciecz wodnista i ciało szkliste), jak również połączenia refrakcji ostrości obrazu wyraźnego na siatkówce. Jedną z najbardziej powszechnych chorób, które mogą negatywnie wpływać na jakość widzenia jest tworzenie się zaćmy w soczewce. Zaćma u psów jest najczęściej dziedziczona i może wystąpić u psów w każdym wieku. Oko staje się coraz bardziej nieprzezroczyste, zdolność widzenia zwierzęcia pogarsza się tak, że pies zaczyna rozpoznawać tylko światło i ciemność.

Źródło:
 
Źródło:
 
Jednakże zwierzęta mogą funkcjonować stosunkowo dobrze w znanym otoczeniu, nawet z ciężkimi zaburzeniami wzroku. To pokazuje nam wspaniałą zdolność rozpoznawania otoczenia przez psy, która w znacznym stopniu zależy od innych zmysłów, czyli zapachu i słuchu!

 

Pod poniższym linkiem znajduje się narzędzie, umożliwiające przerobienie wybranego zdjęcia na widziane oczyma psa. Zobacz jak widzi Cię Twój pies  - http://dog-vision.com/tool.phpAutor:  Marcelina Compel, Psi Przyjaciel - Behawiorysta / Instruktor Szkolenia Psów. 

http://dogfriendtilltheend.blogspot.com/

http://psiprzyjaciel.com/