Jak uszczęśliwić kota?

Z pewnością kochasz swojego kota. A czy wiesz czego Twój ulubieniec potrzebuje do szczęścia oprócz Twojego towarzystwa? Przeczytaj i dbaj o swojego pupila. Twój kot na pewno to doceni!

Koty kochają pieszczoty! Koty kochają pieszczoty! Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Pełna micha!
Pełnowartościowa i pyszna karma ucieszy twojego kota. Kot powinien mieć stały dostęp do miseczki z wodą szczególnie wtedy, gdy karmisz go suchą karmą. Postaw miseczkę z daleka od kuwety i miski z jedzeniem. Koty nie lubią pić tam, gdzie jedzą lub załatwiają swoje potrzeby. Świetnym rozwiązaniem dla kota jest specjalna fontanna do picia. Koty uwielbiają pić ze strumienia. Taką fontannę można kupić w sklepie zoologicznym.

Koty ubóstwiają psoty! Źródło: shutterstock

Wygodne posłanie
Kot to prawdziwy arystokrata, nie lub spać na podłodze. Postaraj się przygotować mu wygodny kąt do spania i legowisko. Legowisko można kupić w sklepie lub przygotować samemu z pudełka, wkładając do niego kocyk. Ustaw kocie posłanie z dala od przeciągów, najlepiej na podwyższeniu. Jeśli twój kot ma ulubione miejsca do odpoczynku np. parapet lub półka z książkami czy szafa, połóż mu tam jego legowisko, z pewnością to doceni.

Kuweta
Koty to czyścioszki. Do szczęścia potrzebują swojej toalety wypełnionej żwirkiem. Dbaj by kocia kuweta była zawsze czysta, sprzątaj tam każdego dnia. Nie zmuszaj swojego pupila do załatwiania się w zanieczyszczonej kuwecie. Koty tego nie cierpią! Jeśli masz więcej niż jednego kota, każdy z nich powinien mieć swoje wc.

Zabawa
Twój kot to drapieżnik, nie zapominaj o tym. Aby był szczęśliwy, codziennie musi się pobawić. Najlepsze kocie zabawki to wędki. Taką wędkę możesz kupić w sklepie lub zrobić samemu, wystarczy do jakiegoś metrowego kijka, gałązki przywiązać sznureczek a do sznurka przywiązać kocią zabawkę, np. myszkę. „Kocią przynętę” (czyli myszkę) chowaj za rogiem mebli czy łóżka tak, by tylko lekko wystawała, poruszaj nią i zwab kota. Pozwól mu po krótkiej zabawie złapać zdobycz i się nią pobawić. Po zabawie nagrodź swojego kota i daj mu jedzonko.

Domowe drapieżniki uwielbiają drapać! Źródło: Shutterstock
Drapak
Twój kot kocha się wspinać i ostrzyć pazurki. Koniecznie kup dla swojego kota drapak, inaczej będzie drapał twoje meble. Kocie drzewko to wymarzony mebel dla każdego kota. Jeśli kochasz swojego malucha, spraw mu takie drzewko.

Identyfikator
Jeśli twój kot wychodzi z domu, powinien mieć wszczepiony czip. Czip to maleńki procesor, zawierający specjalny kod, do którego przypisuje się dane właściciela zwierzęcia – adres i telefon. Zaczipować kota możesz u weterynarza. Dostaniesz od niego kod wszczepionego czipa, który powinieneś zarejestrować w specjalnej bazie. Gdy twój kot się zgubi, a ktoś go znajdzie, z łatwością będzie się mógł z tobą skontaktować. Można też założyć kotu obróżkę z identyfikatorem lub adresatką.

Pieszczoty
Każdy kot to pieszczoch. Głaszcz delikatnie swojego kota, kiedy ma na to ochotę. Odwdzięczy się słodkim mruczeniem.